PILNE: LPG z pierwszą podwyżką od dwóch miesięcy! Ile teraz zapłacą kierowcy za gaz?

PILNE: LPG z pierwszą podwyżką od dwóch miesięcy! Ile teraz zapłacą kierowcy za gaz?

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

LPG podobnie jak diesel i benzyna w końcu natrafił na podwyżkę. To oznacza, że lada moment autogaz podrożeje na stacjach paliw. Przed kierowcami posiadającymi samochód z instalacją gazową bardzo zagadkowy okres związany z cenami. Już pojawiają się głosy, że to początek podwyżek. Inni z kolei donoszą, że to początek, ale wielkich podwyżek, które przed nami.

Po ile LPG?

LPG autogaz
fot. freepik

Zmiana w cenie hurtowe za LPG jak na razie jest kosmetyczna i w zasadzie symboliczna. Gaz podrożał bowiem na litrze o 2-3 grosze, a więc będzie to praktycznie niezauważalne przy tankowaniu. Zwłaszcza, że stacje paliw mogą tak naprawdę tego nawet nie odnotować w cenie detalicznej. Marżą jaką narzuciły jest tak duża, że realnie specjalnie nie ma co tam zmieniać.

Cena autogazu wciąż jest bowiem znacznie wyższa niż powinna być i to o dobre kilkadziesiąt groszy. W hurcie za LPG trzeba zapłacić średnio 2,72 zł/l, a więc jak łatwo obliczyć dużo mniej. Kwestia tego jak na kolejne podwyżki będą reagować stacje paliw. Czy będą ponosić ceny łącznie z wysoką marżą, czy zaczną obniżać marżę, nie reagując na podwyżki.

Dużo zapewne będzie zależało od tego, w jakiej cenie będzie diesel oraz benzyna, ale tutaj przewidziane są kolejne duże podwyżki na początek maja. Tylko w czwartek cena obu paliw w hurcie poszła w górę o 20 groszy! Z niecierpliwością wszyscy czekają na kolejne doniesienia, ale te zapewne będą wyglądać dość podobnie. Przed nami seria większych podwyżek.

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Niepokojące doniesienia

Wszyscy doskonale pamiętamy sytuację, gdy straszono nas, że cena za LPG przekroczy 3 złote. Wtedy wydawało się to wręcz niemożliwe, bo przecież za autogaz płaciliśmy 2,20-2,40 zł/l. Paliwo to nigdy nie notowało aż takich skoków, aby móc wówczas wierzyć w takie informacje. Z czasem stało się to rzeczywistością, a dziś wszyscy płacą średnio około 3,60 zł/l.

Teraz pojawiają się informacje, że za kilka tygodni przyjdzie nam płacić powyżej 4 złote za litr! Dziś także trudno w to uwierzyć, choć tak naprawde niewiele ku takiej cenie brakuje. Pytanie tylko czy będzie to wynikiem dużej marży, czy realnej ceny za LPG. Bo bardziej na dzień dzisiejszy wydaje się, że będzie to skutkiem pierwszej wspomnianej rzeczy – jeżeli już.

ceny paliwa lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News