PILNE: LPG z dużym znakiem zapytania. Co dalej z paliwem, które tankuje miliony Polaków?

PILNE: LPG z dużym znakiem zapytania. Co dalej z paliwem, które tankuje miliony Polaków?

LPG autogaz ceny

Podaj dalej

To już niemal półtora tygodnia, jeżeli chodzi o LPG i to, że tak naprawdę nie wiadomo jaki czeka go dalszy los. Każdy kolejny dzień dla kierowców, budzi coraz większy niepokój w kontekście tego, w którym kierunku będzie zmierzało to paliwo. Na razie średnia cena autogazu w hurcie wynosi 3,32 zł/l i taka sytuacja ma miejsce od 11 marca.

Czym zaskoczy nas LPG?

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik.pl

LPG po gwałtownym i dynamicznej kilkudniowej podwyżce zatrzymało się na wspomnianym poziomie ceny. Od tego czasu cena tego paliwa pozostaje niezmienna i utrzymuje się na poziomie około 3,69 zł/l na większości stacjach paliw. Nikt jak na razie nie wiadomo jednoznacznie, w którym kierunku pójdzie cena w kolejnym tygodniu. Choć pierwsze prognozy nie są zbyt korzystne.

Autogaz ma mieć kolejną podwyżkę – niewielką, ale mocno zbliżającą ceną do 4 złote. Analitycy przewidują, że w Polsce możemy płacić średnio za LPG po ostatnim tygodniu w marcu nawet powyżej 3,80 zł/l. Jeżeli mowa o średniej cenie, oznacza to, że na niektórych stacjach paliw pojawi się już czwórka z przodu. Zwłaszcza w większych miastach w Polsce i podobnie przy autostradach.

O niższej cenie za LPG jak na razie kierowcy mogą zapomnieć. Od kwietnia ze względu na zmianę proporcji propanu i butanu gaz na stacjach powinien być tańszy. Będzie to jednak niewielka różnica, która może szybko zostać wchłonięta przez cenę w hurcie, jeżeli ta dalej będzie rosła. Dla milionów Polaka kwiecień może okazać się ciężkim miesiącem, jeżeli chodzi o widok ceny tego paliwa.

autogaz lpg gaz
fot. freepik.pl

Autogaz potrafi szybko tanieć

Nie powinno być większych obaw o to, że tak wysoka cena za LPG utrzyma się na długo. Nawet po kolejnych podwyżkach, w końcu nadejdzie tego kres i paliwo, które tankuje miliony Polaków zacznie tanieć. Może się okazać, że będzie to tak szybko, że będziemy tym mocno zaskoczeni. Tak samo zresztą jak w przypadku dość szybko taniejających w ostatnim czasie pozostałych paliw.

Kierowcy posiadający samochody z instalacją gazową są niewątpliwie przyzwyczajeni przez lata do innych cen. Na tle benzyny i diesla proporcje w ceny od zawsze były dużo niższe i w miarę zawsze proporcjonalnie rosły i malały. Teraz sytuacja wbrew pozorom wygląda dość identycznie, choć na pewno każdy jest przyzwyczajony do cen na innych poziomie. Pocieszyć się można zawsze tak, że mając LPG i tak płaci się dużo mniej, niż za inne paliwa.

to-paliwo-jest-tansze-niz-benzyna-diesel-czy-lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News