PILNE: LPG w takiej formule na stacjach jeszcze tylko w marcu. Później kierowców czeka zmiana

PILNE: LPG w takiej formule na stacjach jeszcze tylko w marcu. Później kierowców czeka zmiana

gaz lpg moc

Podaj dalej

Marzec będzie ostatnim miesiącem przed zmianami jakie czekają LPG. Do ostatniego dnia wspomnianego miesiąca wciąż będziemy tankować paliwo, z którym mamy do czynienia tak naprawdę od 1 grudnia. Autogaz w formie zimowej ma nieco inne proporcje propanu i butanu, ze względu na możliwość występowania bardzo niskich temperatur.

LPG w nowej formule

LPG w Polsce za 79 gr za litr?
fot. stock.adobe.com – Proxima Studio

Warto jednak mieć na uwadze, że 1 kwietnia wcale nie musi być już dostępny LPG w wersji letniej. Stacje paliw pilnują bardziej terminu grudniowego z oczywistych względów. Tutaj pośpiech nie musi być wskazany, bowiem temperatura tylko i wyłącznie może być wyższa, a nie niższa. Choć kierowcy niewątpliwie woleliby, aby wszystko działa się na czas.

Powód jest oczywisty – propan zapewniający lepsze parametry zimą, jest droższy niż butan. Z tego względu wcześniejsze przejście na LPG letnie, sprawi, że ceny na stacjach powinny być niższe. Ale słowo ‚powinny’ jest tutaj bardzo kluczowe. W obecnej sytuacji trudno uwierzyć w to, że kierowcy to w jakiś sposób poczują. Ciężko będzie im zauważyć cenę w kosztach nawet w przeciągu jednego dnia.

LPG w ostatnim czasie nie do końca miało ceny takie jakie powinno mieć. Wszystko przez duże zamieszanie na rynku paliw ropopochodnych. Benzyna i diesel nieustannie drożeje, a to sprawia, że stacje paliw starają się oferować jak najniższe ceny. Często dzieje się to kosztem właśnie autogazu, gdzie łatwiej podnieść marżę. Wynika to z faktu, że produkt i tak jest stosunkowo tani.

diesel benzyna lpg prezydent andrzej duda ustawa vat
fot. pixabay

Autogaz podskoczy znów do ceny 3 złote

Kierowcy posiadający samochód z instalacją gazową muszą być przygotowani znów na cenę ponad 3 zł/l. Wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie od razu ceny hurtowe uległy zmianie, a to ze względu na ceny na świecie. Tak naprawdę to dopiero pierwsze dni, więc ciężko wszystkim ekspertom wnioskować, co przyniosą kolejne tygodnie. Sytuacja pod względem cen dla wszystkich jest wielką zagadką.

Nie pozostaje nic innego, jak czekać i bacznie obserwować sytuację. Obecnie jednak różnica w cenie o kilkadziesiąt groszy na plus czy minus wydaje się dość mało istotna. Względnie ważniejsza jest sytuacja jaka panuje na Ukrainie i fakt, aby dobro zwyciężyło zło, za co wszyscy trzymają dziś mocno kciuki i mocno wspierają.

lpg tankowanie samochod

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News