PILNE: LPG nie ma prawa kosztować więcej niż 3 złote! W Polsce nie zatankujemy już za większą kwotę

PILNE: LPG nie ma prawa kosztować więcej niż 3 złote! W Polsce nie zatankujemy już za większą kwotę

lpg autogaz paliwo

Podaj dalej

Zaktualizowano ceny LPG w Polsce i jasne już jest to, że nie powinno to paliwo kosztować więcej niż 3 złote za litr! Teraz trzeba obserwować stacje paliw i patrzeć, gdzie realnie zobaczymy takie ceny. Autogaz dotyka bardzo wysoka marża na stacjach, bowiem tych nie ma na dieslu oraz benzynie. Za nich właśnie płaca kierowcy posiadający instalację gazową.

LPG nie powinno straszyć ceną

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Hurtowa cena LPG w Polsce jest już na poziomie 2,72 zł/l, a więc gdy doliczymy należy VAT cena wynosi 2,92 zł/l! Teraz zasadne wydaje się być pytanie, jak zachowają się stacje paliw. Czy będą chciały faktycznie obniżyć cenę autogazu do takiego poziomu, jakiego powinny. Bo wiadomo, że w tym roku marża na to paliwo jest najwyższa i sięga średnio około 60 groszy.

Dlatego też na wielu stacjach paliw LPG zamiast kosztować np. 3,10 zł/l, kosztuje 3,60 zł/l. I choć powinno w ostatnim czasie znacznie taniec, bo widzimy kosmetyczną zmianę o ledwie kilka groszy – o ile widzimy. To wynik tego, że łatwiej nałożyć marżę na tanie paliwo, niż na to które drożeje. A przypomnijmy, że diesel w ostatnich dniach poszedł w górę o 50 groszy. Więc już, krótko mówiąc, straszy ceną sam w sobie bez marży.

Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia i w tym roku i poprzednim. Choć LPG powinno kosztować znacznie mnie, nie kosztowało. Ceny utrzymywały się na poziomie znacznym od tego, co pokazywały ceny hurtowe. Były momenty, że różnica sięgała nawet blisko… złotówki. Czy kierowcy z instalacją gazową mogą czuć się zatem oszukiwani? W pewien sposób na pewno.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Są miejsca, gdzie zatankujemy taniej

Kto jednak nie chce przepłacać znajdzie miejsce, gdzie LPG będzie we właściwej cenie. Widać to było już wcześniej i widać również teraz. Różnice sięgają nawet 50-60 groszy! Niskie ceny paliw będą na pewno na mniejszych stacjach paliw, przy centrach handlowych, itp. Takie punkty będą oferować paliwo za dużo mniejszą cenę.

A jak pokazuje UOKiK nie ma co się obawiać tankowania za niższą cenę. Jakośc paliw w Polsce stoi od kilku lat na wysokim poziomie i nie ma już czegoś takiego jak ”złe paliwo”. To pojęcie które od lat przestało obowiązywać. Trzeba mieć naprawdę ogromnego pecha, aby trafić na nieuczciwą stację, która po takim wybryku nie miałaby już racji bytu w lokalnym społeczeństwie i czekało by ją po prostu zamknięcie z braku ruchu.

tankowanie lpg autogaz
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News