PILNE: LPG na stacjach paliw dalej drożeje! Kolejna podwyżka przed nami. Czeka nas kryzys z tym paliwem?

PILNE: LPG na stacjach paliw dalej drożeje! Kolejna podwyżka przed nami. Czeka nas kryzys z tym paliwem?

gaz autogaz lpg embargo rosja

Podaj dalej

W ostatnich dniach na pylonach przy stajach widać, jak paliwa tanieją, ale niewiele się dzieje przy LPG. Bo tak naprawdę jeżeli miałoby się coś dziać, to przy tych trzech literach cena powinna rosnąć, a nie maleć. Początek sierpnia niestety nie jest łaskawy dla kierowców jeżdżących na autogazie. Cena na niekorzyść zmieniła się już o blisko 10 groszy.

Co dalej z LPG?

dacia-lpg-2
fot. Dacia

Na razie nie ma co bić dzwonami na alarm, ale na pewno w dobie tak taniejącego diesla i benzyny, to samo chcielibyśmy widzieć przy LPG.  Jak na razie hurtowe ceny w przypadku tego paliwa poszły w górę. Mało bo mało, ale już odnotowano dwukrotny wzrost. A warto pamiętać, że to tak naprawdę pierwsze wzrosty po wielu tygodniach, a w zasadzie miesiącach.

Cena za LPG wciąż jednak tam, gdzie utrzymywała się poniżej 3 złote, dalej będzie się utrzymywać. Większość stacji paliw nie robiła pochopnych ruchów i nie reagowała niepotrzebnie na kilkugroszowe wzrosty. Wszystko po to, aby nie straszyć klientów i ich po prostu nie tracić. Tm bardziej, że oferowane paliwo zostało zakupione po niższej cenie.

Niektórzy kierowcy jednak mogą zadawać sobie pytanie, czy to początek problemów z LPG na polskim rynku. Nic nie wskazuje jednak na to, aby miało tak być. Wzrost jest niewielki i powinien być chwilowy, a niebawem sytuacja powinna się unormować i pojawić się kolejny spadek. To efekty stabilizacji ceny, niż nagłego wzrostu który nadchodzi.

autogaz lpg gaz
fot. freepik

Nawet kilka groszy więcej nie jest straszne

Patrząc realnie LPG wciąż jest bardzo tanim paliwem, jak na dzisiejsze czasy. Niewielkie, a nawet i większe podwyżki nie są w stanie zagrozić kierowcom oraz im portfelom. Gdyby autogaz znów wędrował ku cenie ponad 3,50 zł/l i zbliżał się do 4 złote, wtedy sytuacja stałaby się bardzo nieciekawa. Takiego zagrożenia jednak nie ma.

Trzeba jednak pamiętać, że LPG i tak jest tańsze dzięki tarczy antyinflacyjnej. A gdy ta się skończy znów możemy odczuć nieco większą płatność za to paliwo. Dojdzie bowiem kilkadziesiąt groszy z dnia na dzień, które trzeba będzie płacić. Utrzymanie wtedy kwoty poniżej czy w okolicach 3 złote, będzie wówczas mało realne. Bliżej będzie ku kwocie 3,50 zł/l, a przynajmniej w pierwszym okresie po zmianach. Cieszmy się na razie tym co mamy, bo nie wiadomo jak znów będzie wyglądała sytuacja za kilka miesięcy.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News