PILNE: LPG już zdążyło mocno zmienić cenę w kilka dni nowego roku. Za ile można zatankować litr? Tego się nikt nie spodziewał

PILNE: LPG już zdążyło mocno zmienić cenę w kilka dni nowego roku. Za ile można zatankować litr? Tego się nikt nie spodziewał

lpg-paliwo-ceny-paliw-scaled

Podaj dalej

Ledwie rozpoczął się nowy rok, a już wiadomo, że cena za LPG mocno da się we znaki. I to tak naprawdę najbardziej tym, którzy nie tankują tego paliwa. Jeżdżący na oleju napędowym i benzynie będą mieli ogromny ból widząc cenę autogazu. A ta choć w pierwszych dniach stycznia kosztowała lekko ponad 3 złote, to już jej cena spadła do 2,99 zł/l.

LPG z wyższym podatkiem niewiele droższe niż wcześniej

fot. freepik

O ile tak naprawdę zdrożało LPG przez wyższy VAT? Na dzień dzisiejszy można jasno powiedzieć, że kwota jest wyższa tylko o 30 groszy. Wcześniej najtańszy autogaz udawało się tankować za 2,69 zł/l, a obecnie jest to kwota 2,69 zł/l. Patrząc na niektóre ceny hurtowe można stwierdzić, że cena jest mniejsza nawet z podatkiem o niecałe 20 groszy.

To pokazuje po raz kolejny, że żadne paliwo nie potrafi się tak dobrze odnajdywać w trudnych sytuacjach jak LPG. Wzrost cen choć nastąpił, to tak naprawdę będzie on nieodczuwalny. Mało tego – na niektórych stacjach paliw w Polsce wciąż jest ono tańsze, niż na innych było nawet z niższym podatkiem. To już jednak kwestia tego w jakim województwie się mieszka i gdzie się tankuje paliwo.

Taką podwyżkę można śmiało przyjąć i potraktować jako naturalne zjawisko. W żadnym stopniu kierowcy nie odczują tego w portfelu, że muszą zapłacić tak niewiele większa sumę do każdego litra. W łącznym rozrachunku wielu kierowców nawet nie przekroczy kwoty 10 złotych z tytuły wyższej kwoty. A tankując np. dwa razy w miesiącu kierowcy wydadzą niecałe 20 złotych więcej.

fot. freepik

Do jakiego poziomu spadnie cena autogazu?

LPG wciąż pozostaje w tanie, ale jak bardzo tanie może jeszcze być? Trzeba przygotować się na to, że ”naturalną” ceną przez wiele tygodni będzie kwota około 3 złotych za litr. Jedni zapłacą nieco mniej od tej ceny, inni niewiele ponad. Na znacznie większe obniżki nie ma co liczyć, bowiem cena hurtowa dość mocno zakotwiczyła na poziomie około 2,50 zł/l.

Przy obecnych warunkach związanych ze sprowadzaniem surowca do kraju, ciężko będzie o kolejne wyraźne obniżki. Kto jednak wie co pokażą kolejne miesiące? Tym bardziej, że LPG już nie raz i nie dwa zaskakiwało.

lpg-autogaz-stacja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News