PILNE: LPG będzie miało się coraz lepiej! To ogromna różnica względem tego co zapowiadano

LPG, podobnie jak inne paliwa, w ostatnim czasie znacząco podrożało. W przypadku autogazu różnica sięga już blisko 50 procent, względem tego co było pół roku temu. Dopłacanie złotówki do każdego litra nie odstrasza jednak polskich kierowców. Ci coraz chętniej tankują to paliwo, wlewają go coraz więcej i coraz częściej. Wciąż pozostaje ono alternatywnie bardzo tanie.

autogaz lpg paliwo
Podaj dalej

Coraz większy popyt na LPG

Obecna średnia cena w Polsce wynosi 3,19 zł/l i jest to największy poziom w historii ceny tego paliwa w naszym kraju. Patrząc jednak w jakiej cenie jest aktualnie benzyna oraz diesel wciąż patrząc na koszty LPG pozostaje ono tanim paliwem. Dlatego też coraz więcej osób zupełnie inaczej zaczyna patrzeć na montaż instalacji gazowej. Przy ponad 6 złotych za paliwa, stała się ona jeszcze bardziej łakomym kąskiem.

Zwłaszcza, że gwarantuje ona szybki zwrot inwestycji. A dokładając do tego fakt, że w przyszłym roku autogaz ma wrócić do ceny około 2,50 zł/l, jak sugerują eksperci, to naprawdę bardzo dobry scenariusz. I coraz więcej ludzi zaczyna to rozumieć. W porównaniu z poprzednim rokiem w tym zużycie LPG jest większe, co pokazuje rosnący popyt.

Widać to po pierwszym półroczu, w którym zużycie było większe o 3,6 procent. Przewiduje się, że w drugim półroczu te jeszcze wzrośnie, choć to właśnie w tym okresie ceny paliw poszły w górę najbardziej znacząco. Samochody z LPG stały się coraz bardziej popularne na rynku wtórnym, dlatego też ich cena bardziej skoczyła do góry.

Ceny mają wyhamować

W ostatnim czasie LPG nieustannie drożało, ale eksperci są zdania, że to koniec tak szybko rosnących cen. W najbliższym czasie sytuacja powinna się uspokoić, a podwyżki o ile będą, to już nie tak duże jak miały miejsce. Do kwietnia nie ma co jednak liczyć na to, że autogaz jakoś znacząco będzie tańszy. Kierowcy – i nie tylko – muszą przeczekać okres zimowy, w oczekiwaniu na powrót do normalności.

Warto zauważyć, że ceny instalacji gazowych nie poszły tak mocno w górę w przeciwieństwie do wielu innych usług. Dlatego też tak naprawdę klienci nie tracą wiele więcej finansowo względem tego, gdyby zdecydowali się na montaż LPG w ubiegłym roku

Przeczytaj również