PILNE: Lockdown i stan wyjątkowy obniży ceny paliw. Gwałtowny spadek wartości ropy na giełdzie

PILNE: Lockdown i stan wyjątkowy obniży ceny paliw. Gwałtowny spadek wartości ropy na giełdzie

diesel paliwo benzyna

Podaj dalej

Szykuje się kolejny spadek ceny paliw na stacjach, patrząc na to co się dzieje na giełdzie. Zaledwie w ciągu kilkunastu godzin wartość ropy Brent spadła o blisko 5 procent! To nic innego jak odpowiedź rynku na kolejne zamykające się kraje, przez wprowadzane lockdowny i stany wyjątkowe. Inwestorzy boją się sytuacji, jaka miała miejsce rok temu.

Ceny paliw odczują pozytywnie kolejny światowy kryzys

Coraz więcej krajów wprowadza obostrzenia związane z pandemią, która z dnia na dzień przybiera na sile. Na Słowacji zdecydowano się na wprowadzenie stanu wyjątkowego i częściowego lockdownu. Podobnie sytuacja wygląda w coraz większej liczbie krajów: Niemczech, Czechach zaraz Portugalii. Ale też i w krajach poza Europą. Do tego dochodzą informacje pojawiające się o restrykcjach w kolejnych krajach.

Do tego pojawił się jeszcze jeden niepokojący sygnał, który doprowadził do nadzwyczajnego spotkania WHO. Pojawiły się informacje o nowym szczepie koronawirusa nadciągającym z Afryki. To wszystko sprawia, że inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni tym, co się dzieje na świecie. Nie chcą popełnić błędu, jaki popełnili rok temu. Przypomnijmy, że wówczas ceny paliw gwałtownie spadły, a ropa była warta nawet… poniżej zera.

Największe obawy wzbudza jednak nowy wariant koronawirusa. Może on zdaniem ekspertów doprowadzić do przywrócenia ograniczeń pandemicznych i ponownego ograniczenia aktywności gospodarczej. Zmniejszy się zatem zapotrzebowanie na ropę, a to wywoła nowy kryzs cen. Lecz na szczęście ”korzystny” dla kierowców.

W Polsce też szykują się zmiany

Polska jak na razie dość biernie podchodzi do rosnącej liczby chorych. Nowe obostrzenia mają pojawić się teoretycznie od 1 grudnia, ale nie będą one znaczące dla większości obywateli. W dużej mierze mają być to większe ograniczenia w sklepach, restauracjach, itp., jeżeli chodzi o liczbę osób. Oznacza to, że w danym pomieszczeniu będzie mogło przebywać mniej osób.

Rząd od dłuższego czasu zmaga się z krytyką, że dość biernie reaguje na to co się dzieje w kraju. Z drugiej strony społeczeństwo jest dość negatywnie nastawiony do wszelkiego rodzaju nowych obostrzeń. Pojawia się zatem konflikt, który ciężko pogodzić. Bo choć z jednej strony chcemy być zdrowi, to nie chcemy być zamykani pod klucz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News