PILNE: Liczba pasażerów, a światła mijania. Kierowcy nawet nie wiedza, że mogą dostać za to mandat!

PILNE: Liczba pasażerów, a światła mijania. Kierowcy nawet nie wiedza, że mogą dostać za to mandat!

swiatla mijania mandat

Podaj dalej

Mało kto wie, że mając włączone światła mijania, zgodną liczbę pasażerów i tak można otrzymać mandat. A wbrew pozorom to obie rzeczy są ze sobą bardzo spokrewnione, o czym mało kto wie. I tak naprawdę powinno być to na bieżąco kontrolowane i regulowane zgodnie z tym, czy jeździmy np. sami, czy zabieramy ze sobą rodzinę.

Światła mijania i liczba pasażerów

swiatla mijania mandat

Z racji tego, że znaczna część kierowców w Polsce jeździ starymi samochodami, tyczy się to wielu osób. W pojazdach bardzo często tam, gdzie są światła mijania jest także specjalne pokrętło z liczbami. Z reguły są one od zera do trzech bądź czterech, zależnie od modelu samochodu. Co te liczby tak naprawdę oznaczają? Mało kto wie, a też wiele kręci tym bez wiedzy.

Możliwość regulacji ręcznej świateł mijania jest bardzo istotna. Kto ma nowszy samochód nie musi się tym martwić, bowiem te wyposażone są w reflektory z automatycznym poziomowaniem. Warto tak naprawdę w tej kwestii zapoznać się z książką obsługi pojazdu danego modelu. Choć z reguły tak naprawdę są one niemal identyczne.

Poziom zero dla światła mijania tyczy się podróży samego kierowcy. Ewentualnie może znajdować się na przednim siedzeniu jeden pasażer. Jedynka powinna zostać ustawiona, gdy jest w pojeździe więcej osób, maksymalnie do pięciu.  Z kolei poziom drugi tyczy się kompletu pasażerów, ale także i bagaży znajdujących się w bagażniku. Trójka natomiast to sytuacja, w której jedziemy sami, ale bagażnik jest pełny. Wtedy przód samochodu jest nieco podniesiony.

diesel swiatla czystosc

Mandat 500 złotych

Tym samym nawet włączone światła mijania, ale źle ustawione, mogą być powodem kontroli drogowej. Jeżeli policjant zauważy, iż nasze oświetlenie razi innych kierowców możemy otrzymać mandat. A ten wynosi od 200 złotych do nawet 500 złotych. W dodatku jeżeli jest awaria, wówczas można stracić nawet dowód rejestracyjny.

Warto sprawdzić na jakiej liczbie ustawione są światła mijania w naszym samochodzie. Wiedza po tym artykule już jest, a teraz trzeba się do niej należycie dostosować. Trzeba pamiętać, że policja obecnie kładzie duży nacisk na nasze oświetlenie. W dodatku to kwestia bezpieczeństwa, bowiem dni są bardzo krótkie.

mandat kierowcy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News