PILNE: Kurier dostarcza ci paczki? To musisz wiedzieć przed Black Friday i szałem świątecznych zakupów

PILNE: Kurier dostarcza ci paczki? To musisz wiedzieć przed Black Friday i szałem świątecznych zakupów

kurier paczka dostawa

Podaj dalej

Każdy kurier patrząc na kalendarz nie ma powodów do zadowolenia. Zaczyna się bowiem najbardziej gorący okres w roku, gdzie trzeba będzie dostarczyć mnóstwo paczek klientom. A ci będą raz po raz kuszeni ogromnymi wyprzedażami, a także będą robić liczne zakupy świąteczne. Samochód będzie zatem dzień w dzień pełen towaru. A co my musimy wiedzieć jako zamawiający?

Kurier nie pozwoli ci otworzyć paczki w jego obecności

Jako konsumenci musimy pamiętać, że mamy swoje prawa, ale i swoje obowiązki. Musimy liczyć się także z tym, że statystycznie to na nam może przytrafić się uszkodzona paczka. Warto pamiętać także o tym, aby nie zamawiać na ostatnią chwilę, bo wówczas kurier nie tylko może mieć ręce pełne roboty, ale i nasz zamówiony towar może nie dotrzeć na czas.

Jedną z najbardziej konfliktowych rzeczy od lat jest kwestia otwierania paczek w obecności kuriera. Musimy pamiętać o tym, że kurier nie ma takiego obowiązku prawnego i wcale nie mamy prawa od niego żądać tego, aby w tym uczestniczył. Mało tego, jeżeli bierze w tym udział może mieć z tego tytułu konsekwencje prawne!

Wynika to z prostych przepisów, gdyż do momentu otrzymania pokwitowania odbioru, to on odpowiada cały czas za paczkę. Z kolei jej otwarcie, oznacza zniszczenie, jeżeli klient następnie się rozmyśli i nie będzie chciał przyjąć paczki. Później takiej paczki nie ma prawa przyjmować także nadawca, bowiem odpowiedzialność za zniszczenie zrzuci na firmę. Nie warto wprowadzać zatem kurierów w problematyczną sytuację i prowadzić do niepotrzebnego konfliktu w trakcie odbioru. Prawo stoi po stronie pracownika, a nie naszym.

Kiedy można otworzyć paczkę?

Jest tylko jedna sytuacja w której kurier musi zgodzić się na otwarcie paczki w jego obencości – gdy ta jest uszkodzona. Wtedy, gdy towar jest uszkodzony wspólnie spisuje się odpowiedni protokół. Najgorzej jednak, gdy towar w momencie otrzymania nie wygląda na uszkodzony, a okazuje się po otwarciu, że jest.

Taki zakup trzeba już reklamować u sprzedawcy, a ten jeżeli wie, że wysłał towar w nienagannym stanie, może żądać odszkodowania od firmy kurierskiej. Bywa tak, że kurier w trakcie załadunku czy rozładunku mógł nieświadomie ją uszkodzić. Bądź mogło to stać się to nawet nieświadomie, od ciężaru innych paczek.

Jeżeli jednak mamy kłopoty ze zwrotem bądź otrzymaniem pieniędzy, trzeba nigdy nie odpuszczać. Reklamowanie do skutku ma podstawy do tego, aby z czasem zgłosić sprawę do sądu polubownego bądź inspekcji handlowej. W tym wszystkim trzeba pamiętać, że kurier nie ma łatwej pracy i trzeba pozostać dla niego wyrozumiałym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News