PILNE: Kupujesz używany samochód? Przygotuj się na najgorsze. Nadchodzą duże problemy

PILNE: Kupujesz używany samochód? Przygotuj się na najgorsze. Nadchodzą duże problemy

samochod uzywany sprzedaz

Podaj dalej

Większość Polaków ma apetyt na to, aby w najbliższym czasie kupić używany samochód. Lada moment nie będzie to jednak tak proste jak może się wydawać. Sytuacja na rynku z miesiąca na miesiąc staje się coraz trudniejsza i trudno dziś wierzyć w to, że w 2022 roku zdąży się ona jeszcze poprawić. Wiele osób będzie musiało zmienić swoje plany.

Nie tak łatwo o używany samochód

samochod sprzedaz parking
fot. freepik

Nowych aut wciąż brakuje na rynku w ogromnej ilości. Z tego względu też używany samochód stał się mocnym towarem, ale chętnych na jego sprzedaż jest coraz mniej. Zwłaszcza jeżeli chodzi o to pojazdy z dobrym rocznikiem, które można uznać za takie, które posłużą latami. Ich właściciele ani myślą o tym, aby się ich pozbyć.

Z kolei, gdy już w ofercie pojawią się tego typu pojazdy, ich ceny są bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę okres sprzed pandemii mowa o wzroście cen blisko o 50 procent, przy bardzo wielu pojazdach. Ale trudno się temu dziwić skoro nowe auta w salonach podrożały od tego czasu o około 20 procent. A ich dostępność z reguły jest trudna w bliższej perspektywie czasu.

Rynek staje się coraz trudniejszy, a żeby kupić samochód trzeba mieć naprawdę znacznie większa cenę pieniędzy. Bo chętnych i zdeterminowanych nie brakuje do tego, aby nie targować się w dół, tylko w górę. A wszystko po to, aby nabyć auto które dla wielu osób jest niezbędne do funkcjonowania i życia. Kto bardziej zamożny, ma zdecydowanie łatwiej pod tym względem.

samochod parking auto
fot. freepik

Auto dla bogatych

Zbliża się moment, że samochód będą posiadali już głównie ci, których na to stać. A stać niestety nie będzie każdego, pomijając już samą cenę auta. Zdrożało wszystko wokół – paliwo, naprawa, mandaty, etc. Samo kupno pojazdu choć nie będzie wielką sztuką, to jednak utrzymanie go już tak. Zwłaszcza dla osób, które mają kredyt, czy też odczuwają to jak drożeje żywność i inne życie.

Nadeszło pewne przetasowanie, które jeszcze nie wszyscy widzą i z którym nie wszyscy się liczą. Bardziej odczuwalne i widoczne stanie się to w perspektywie kilku najbliższych miesięcy, kiedy nadejdzie znacznie większy kryzys, niż ten który mamy obecnie. A to, że będzie miał on miejsce nikt nie powinien mieć wątpliwości. Samochód dla wielu osób nie będzie planem B na życie, a znacznie dalszym patrząc na litery alfabetu.

samochod parking inwestycja
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News