PILNE: Kryzys na rynku LPG. Tanie paliwo będzie tylko dla wybranych kierowców

LPG od zawsze kojarzone jest z tanim paliwem i oszczędnościami. Taki obraz wciąż pozostaje, choć cena w ostatnie pół roku skoczyła o prawie 50 procent. Autogaz na tle benzyny oraz oleju napędowego wciąż pozostaje mocno konkurencyjny z racji tego, że stał się jeszcze bardziej opłacalny. Niestety rodzi to zupełnie nowe kłopoty na rynku.

bio lpg paliwo
Podaj dalej

Instalacja LPG nie będzie już tak prosta

Instalacja gazowa stała się obecnie czymś naprawdę ”prestiżowym” na rynku motoryzacyjnym. Tanie LPG sprawia, że można poruszać się niemal o połowę taniej, co dla wielu osób jest czymś niezwykle kuszącym. NIc więc dziwnego, że coraz więcej osób chce jeździć na gaz. Staje się to jednak coraz bardziej trudne i droższe. Gazeo.pl pokazało jak tylko w tym roku zdrożały elementy związane z montażem LPG.

Element instalacji Wzrost cen w 2021 roku*
Elektronika 5%
Reduktory 7%
Wtryskiwacze 5%
Wielozawory 3%
Zbiorniki 34%
Rura miedziana 45%
Filtry fazy lotnej 13%
Filtry fazy ciekłej 6%

To oczywiście w jakimś stopniu przekłada się na kwestię ceny całej instalacji. Do tego trzeba doliczyć jeszcze inne czynniki jak inflacja, czy wynagrodzenia. Eksperci nie mają tutaj wątpliwości, że cena za montaż będzie szła w górę. Dochodzi jeszcze bowiem presja czasu, gdyż taką usługę nie zrobi się od ręki w dobrym warsztacie. Jako duży problem wskazuje się także problem z ograniczoną dostępnością części instalacji lub okresowy ich brak.

Nie ma co zwlekać z montażem

Kierowcy mający w planach jeździć na LPG nie powinni czekać, tylko czym prędzej bukować termin na montaż. Później może okazać się, że nie tylko będzie drożej, ale i termin może być kilkukrotnie przełożony ze względu na braki. Duży popyt sprawia, że ceny pójdą w górę, a produktu może z czasem brakować. Bardzo duże zainteresowanie autogazem jest bardzo widoczne na rynku.

Problemy z dostępnością surowców i komponentów zaczyna także uderzać w ten sektor. Widać to już po decyzjach niektórych producentów, którzy w związku z brakami surowców musieli ograniczyć produkcję. Podobnie jak w wielu innych przypadkach tak i tu odbije się wszystko na klientach, czyli nas kierowcach.

 

Przeczytaj również