PILNE: Koniec z prawo jazdy Polsce! WORD-y wstrzymują egzaminy praktycznie we wszystkich miastach w kraju

PILNE: Koniec z prawo jazdy Polsce! WORD-y wstrzymują egzaminy praktycznie we wszystkich miastach w kraju

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

W najbliższym czasie w Polsce nie odbędzie się bardzo wiele egzamin na prawo jazdy w Polsce. Rozpoczął się niespodziewanie protest egzaminatorów, który obejmie praktycznie cały kraj. To oznacza ogromną ilość odwołanych podejść do zdobytych uprawnień. Mowa tutaj o egzaminach zarówno teoretycznych, jak i praktycznych.

Większe pieniądze za egzamin na prawo jazdy

prawo jazdy word
fot. freepik

Egzaminatorzy powiedzieli ”dość” w poniedziałek w takich miastach jak w Rzeszowie, Gdańsku, Gdyni, Białymstoku i Krośnie. We wtorek mają do nich dołączyć kolejne Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Polsce. Powód jest oczywisty i mówiło się o nim już od dawna, jednak rząd bagatelizował tę grupę. Chodzi o podwyżki, których nie było od 14 lat! Są też jednak inne punkty protestu, jak m.in. niezależności jeżeli chodzi o wynik egzaminu.

Akcja protestacyjna może trwać około tygodnia. Jeżeli w tym czasie nic się nie zmieni to będzie powtórka, tyle tylko, że już na znacznie większą skalę i dłuższy okres. Oznacza to zatem paraliż w kontekście WORD-ów i tego, że nie będą odbywać się żadne egzaminy. To na pewno bardzo zła wiadomość dla tych osób, które chciały w tym okresie zdać prawo jazdy.

Taka sytuacja sprawi, że okres wolnych terminów znacząco się wydłuży, gdy wszystko wróci do normy. Będzie zatem powrót do starych czasów, kiedy trzeba było czekać na swój egzamin nawet kilka miesięcy. W przypadku niepowodzenia znów wiele tygodni i tak cały czas. W ostatnim czasie sytuacja się nieco poprawiła, ale taki przestój znów wywoła ogromny chaos.

prawo jazdy nauka
fot. freepik

Zmiany w egzaminach

Egzaminatorzy nie tylko chcą pieniędzy, ale również większej współpracy. Poinformowali oni, że muszą nadejść ”zmiany systemu koordynacji i komunikacji w ramach wymiany informacji, oceny sytuacji i procedowania zmian w procesie legislacyjnym pomiędzy środowiskiem egzaminatorów a Ministerstwem Infrastruktury”.

Dwa lata już trwa ”walka” o to, aby poprawić sytuację w tym środowisku i w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Już od wielu lat egzaminatorzy zarabiają 2915 złotych miesięcznie i nie otrzymali nawet złotówki podwyżki. Mało tego – widać, że w ostatnich latach nikt nie chce za takie pieniądze pracować z młodego pokolenia. A to oznacza, że z czasem może zabraknąć egzaminatorów.

prawo jazdy word
fot. freepik

Będzie drożej

Do protestu odniósł się już Minister Infrastruktury. Stwierdził, że egzaminatorzy otrzymają podwyżki, ale dopiero, gdy wzrośnie koszty samego egzaminy na prawo jazdy. Tylko wówczas marszałkowie województw będą mieli możliwość zwiększenia wynagrodzeń. Stwierdził również, że do jego ministerstwa nie wpłynęły żadne postulaty ze strony egzaminatorów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News