PILNE: Koniec taniego LPG w Polsce przesądzony. Tyle będą płacić kierowcy za autogaz

PILNE: Koniec taniego LPG w Polsce przesądzony. Tyle będą płacić kierowcy za autogaz

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

Jeszcze do niedawna wszyscy w Polsce liczyli, że LPG może być naprawdę tanie. W ostatnich dniach z tygodnia na tydzień przekonujemy się jednak, że tendencja jest całkowicie inna. Autogaz od pewnego czasu konsekwentnie drożeje i przełamał właśnie barierę, której liczyliśmy, że już nigdy nie osiągnie. Co za tym idzie przed nami kolejne podwyżki tego paliwa.

LPG nieustannie zaczyna drożeć

lpg gaz autogaz
fot. freepik

W cenie hurtowej LPG kosztuje już w Polsce ponad 3 złote, a dokładnie jego średnia to 3,03 zł/l. A warto wspomnieć, że po efekcie rozpoczęcia wojny cena paliwa po chwilowym wzroście, zaczęła następnie spadać. W drugiej połowie autogaz był wyceniany już na 2,67 zł/l w hurcie. Polska to jednak dziwny kraj pod względem ceny paliw i niestety nie byliśmy tego w stanie zauważyć na większości stacji paliw.

Teraz jest już drożej o 35 groszy, niż niemal trzy tygodnie temu. Statystycznie zatem LPG drożeje o 10 groszy na tydzień i podobnie dzieje się na stacjach paliw. Tyle tylko, że nawet przy tej cenie hurtowej wraz z VAT cena wynosi 3,30 zł bez marży. A więc to właśnie marża stanowi znaczną część w cenie i na wielu stacjach nie maleje wraz z rosnącą ceną.

W najbliższych tygodniach spodziewane są kolejne podwyżki. Biorąc pod uwagę tendencję będzie zatem coraz bliżej kwoty 4 złote na stacjach paliw. W wielu miastach w Polsce może ona zostać osiągnięta w drugiej połowie maja. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach i centrach miast. Podobnie zresztą jak na drogach szybkiego ruchu, gdzie są duże przerwy między kolejny stacjami. A więc konkurencji tak naprawdę brak i monopol zrobi swoje.

LPG autogaz
fot. freepik

Kiedy tankowanie poniżej 3 złote

Większość kierowców zadaje sobie pytanie, czy w tym roku uda się zatankować LPG poniżej kwoty 3 złote. Bo to właśnie dla paliwa w takiej cenie większość osób kupowała samochód z instalacją gazową. Na dzień dzisiejszy wielce prawdopodobne wydaje się w tym roku, że o taką cenę będzie bardzo trudno. Wszelkiego rodzaju sankcje, obostrzenia, nowe dostawy, etc., sprawiają, że niska cena wydaje się obecnie czymś niemożliwym.

Zwłaszcza przy rosnących kosztach życia, inflacji i ogólnej drożyśnie jaka panuje na świecie i na światowych rynkach. Kierowcy muszą nastawić się na to, że to cena około 3,50 zł/l jest ceną ”wyjściową”. I to od niej jest po prostu taniej albo drożej. A różnice wahają się w dół bądź górę o kilkadziesiąt groszy. Dziać się będzie to zależenie od tego co dzieje się na świecie, a więc wskaźnik pójdzie albo w górę albo w lepszym okresie w dół.

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News