PILNE: Kolejna nowa obowiązkowa nalepka na samochodzie. Przednia szyba z nowym oznakowaniem

PILNE: Kolejna nowa obowiązkowa nalepka na samochodzie. Przednia szyba z nowym oznakowaniem

nalepka samochód przepis

Podaj dalej

Niebawem nowa nalepka będzie musiała pojawić się na każdej przedniej szybie samochodu. To zmiana, które praktycznie już weszła w życie, a jedyne co pozostaje kwestią sporną to jej wzór. Propozycję wystawił rząd, ale wystawiły też organziację, które zdecydowanie precyzyjniej i prościej podeszły do tematu.

Jak będzie wyglądała nowa nalepka

diesel przednia szyba

Unia Metropolii Polskich, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Alarm Smogowy wniosły swoje uwagi do wzoru wyglądu nalepki. Najważniejszą kwestią oprócz graficznej, jest to, aby były one w pełni uniwersalne i miały zastosowanie na cały kraj, a nie dane województwo czy miasto. W końcu obecnie wiele osób podróżuje i nie będzie zaklejało co chwilę swojej przedniej szyby.

Wdrażanie i funkcjonowanie stref czystego transportu to kwestia czasu, zanim zaczną funkcjonować. Do tego czasu jednak musi być przygotowanie oznaczenie pojazdów, które mogą tam przebywać prawnie i na jakich zasadach. Jest to niezbędne do identyfikacji pojazdów uprawnionych do wjazdu w obręb obszarów niskoemisyjnych, aby te faktycznie takimi były.

PSPA, UMP, GZM oraz PAS proponują, aby była jedna nalepka na całą Polskę. I wydaje się to być w pełni logiczne i naturalne, bowiem inaczej będzie nowy ogromny kłopot. Podmioty te nie chcą, aby kierowcy musieli zakleić całą przednią szybę, podróżując po Polsce. A niestety tak wyglądają obecnie przepisy, iż musiałoby do tego dojść.

diesel przednia szyba

Zmiany będą na plus

Nowa nalepka ma mieć m.in. numer rejestracyjny, a także oznaczenie od 1 do 6, odpowiadającą klasie spełnianej przez dany samochód normie emisji spalin Euro. Każda nalepka miałaby zawierać także unikalny numer. Wszystko ma być proste i czytelne dla osób, które będą kontrolowały dane strefy czystego transportu.

Przednia szyba

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News