PILNE: Kierowcy zapłacą za ubezpieczenie samochodu, choć nie będą mieć auta. Kontrowersyjny przepis wchodzi w życie

PILNE: Kierowcy zapłacą za ubezpieczenie samochodu, choć nie będą mieć auta. Kontrowersyjny przepis wchodzi w życie

PILNE: Kierowcy zapłacą za ubezpieczenie samochodu, choć nie będą mieć auta. Kontrowersyjny przepis wchodzi w życie

Podaj dalej

Kontrowersyjna zamiana przepisów, jeżeli chodzi o ubezpieczenie samochodu w Polsce zacznie funkcjonować w tym roku. Okazuje się bowiem, że kierowcy, którzy nie posiadają już auta i tak będą zobowiązani do tego, aby wykupić polisę na kolejne 12 miesięcy. W dodatku nie będzie to mały wydatek, a znacznie większy niż chociażby rok wcześniej.

Ubezpieczenie samochodu bez auta

ubezpieczenie samochód po burzy freepik jpg
fot. freepik

Z końcem tego roku w życie wchodzi tzw. konfiskata samochodu. Kierowcy, którzy będą jeździli pod wpływem alkoholu będą tracili swoje auta. Będą to osoby, które przekroczą limit 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Tutaj nie będzie miało znacznie, czy doszło do jakiegokolwiek zdarzenia na drodze czy nie. Wystarczy po prostu sama kontrola i przyłapanie danego kierowcy na takim czynie.

Trzeba pamiętać również, że konfiskata może zamienić się na wydatek finansowy i pokrycie równowartości rynkowej danego pojazdu. Wiele zależy od samej sytuacji, jaka będzie miała miejsce. Wracając jednak do tematu – kierowca tracąc samochód i tak będzie musiał w kolejnych dniach czy tygodniach opłacić ubezpieczenie samochodu. Będzie to wynikało z faktu, że choć auta już nie ma fizycznie, auto wciąż będzie zarejestrowane na niego.

Zajęcie samochodu za jazdę po spożyciu, nie jest równe temu, iż doszło do zamiany właściciela. Co za tym idzie, wciąż dana osoba będzie zobowiązana do przedłużenia ubezpieczenia. Mało tego – z racji tego, że auto zostało już nam odebrane za prowadzenie po alkoholu, polisa będzie bardzo wysoka w porównaniu z ostatnią. I choć ubezpieczyciel będzie wiedział, że nie posiadamy już pojazdu, to może mocno szarpnąć nasze finanse.

kierowco kara ubezpieczenie oc
fot. freepik

Słusznie czy nie?

Patrząc na taką sytuację można sobie zadać pytanie, czy jest to sprawiedliwe czy nie. Zapewne ile osób tyle będzie zdań i ciężko znaleźć tutaj złoty środek. Na pewno zaraz po konfiskacie samochodu nie da się dopełnić w pełni wszelkich formalności, aby właściciel auta przestał nim momentalnie być. Z drugiej strony prawnie w końcu już przecież nim nie będzie już nigdy.

Dlatego też złoty środek najprawdopodobniej nigdy nie powstania. Ubezpieczenie samochodu nie posiadając go już będzie po prostu dodatkowym obciążeniem finansowym niczym kara, dla kogoś kto prowadził po alkoholu. Trzeba to zatem traktować jako dodatkowy powód do tego, że nie warto prowadzić po spożyciu.

ubezpieczenie-oc-ac-jak-oszczedzic-2
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News