PILNE: Kierowcy zaczęli odliczać cały podatek na paliwo. Jak to zrobić, aby taniej płacić za jazdę samochodem?

PILNE: Kierowcy zaczęli odliczać cały podatek na paliwo. Jak to zrobić, aby taniej płacić za jazdę samochodem?

diesel paliwo tankowanie

Podaj dalej

Odliczanie podatku na paliwo to rozwiązanie, które ostatnio stosuje coraz więcej kierowców. I choć wymaga ono nieco więcej biurokracji, to jednak dla wielu osób to rozwiązanie, które jest konieczne. Tylko wtedy mogą mieć perspektywę tego, że tankowanie będzie po prostu znacznie tańsze. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.

Paliwo bez VAT

diesel benzyna cena paliwa
fot. freepik

Kierowcy mają możliwość odliczenia podatku z ceny paliwa na kilka wariantów. Zgodnie z przepisami podatek za paliwo odliczyć można w połowie, a w koszty uzyskania przychodu wliczyć jedynie 75 procentach kwoty pozostałej. Korzystniejsze jest jednak prawo do pełnego odliczenia tyle tylko, że w grę wchodzi tutaj zdecydowanie większa biurokracja.

Żeby móc odliczyć pełny podatek ustawodawca stawia dość mocne warunki. Trzeba spełnić je wszystkie, bowiem w innym przypadku taka możliwość w ogóle nie wchodzi w grę. Najważniejsze jest to, aby pojazd był wykorzystywany w pełni do działalności gospodarczej. W grę w ogóle nie wchodzi ani jeden wyjazd prywatny. Taka osoba musi:

  • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Tam muszą znajdować sie informacje gdzie odbywała się podróż, oraz bieżący przebieg
  • musi być regulamin użytkowania samochodu w firmie
  • samochód musi być zgłoszony do Urzędu Skarbowego poprzez formularz VAT-26. Należy to zrobić do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, kiedy został poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem.
paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Pełne korzyści

Jeżeli dany przedsiębiorca spełni te wszystkie warunki, wówczas uprawnia go to do odliczenia 100 procent VAT-u, a także do ujęcia kwoty netto w całości w kosztach uzyskania przychodu. Sam przepis niewątpliwie jest bardzo biurokracyjny, ale dla zdecydowanej osoby przynosi duże korzyści finansowe.

Nie każdy przedsiębiorca może zdecydować się na to, aby w taki sposób rozliczać paliwo. Dużo firm jednak może, dlatego to może dobry moment na to, aby zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Zwłaszcza, że ceny paliw nie są małe, a najbliższym czasie będą tylko rosły.

paliwo-bez-podatku-wraca-do-lask
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News