PILNE: Kierowcy w Polsce otrzymają nowe naklejki na przednią szybę. Może ich być nawet kilka bądź kilkadziesiąt!

PILNE: Kierowcy w Polsce otrzymają nowe naklejki na przednią szybę. Może ich być nawet kilka bądź kilkadziesiąt!

rejestracja samochodu dowod

Podaj dalej

Zupełnie nowe naklejki dla kierowców! W związku ze zmianami jakie czekają kierowców, nadchodzą bardzo istotne zmiany jeżeli chodzi o oznakowanie pojazdów. Niestety liczba mnoga w tym przypadku nie jest przypadkowa, bowiem przepisy wydają się nie do końca spójne. Może być tak, że dany kierowca mocno zalepi swoją przednią szybę. Tym samym znacząco ograniczy swoją widoczność.

Naklejki dla wszystkich kierowców

Przed kilkoma dniami rząd analizował projekt nowelizacji Ustawy o Elektromobilności, w tym słynne już strefy czystego transportu. W końcu znaleziono rozwiązanie, które da dowolność wszystkim miastom, a także gminom. To one tak naprawdę będą mogły ustalać zasady na jakich będą wpuszczały w wyznaczone strefy dane samochody. Z jednej strony to słuszne, z drugiej może wprowadzić wielkie zamieszanie.

Jeżeli któryś samorząd zdecyduje się na utworzenie strefy czystego transportu, będzie musiał dokładnie określić zasady. Ustawowo do strefy czystego transportu nie będzie można wjeżdżać pojazdami innymi niż elektryczne, napędzane wodorem, napędzane gazem ziemnym, pojazdom służb. Jakie jeszcze – to już indywidualna decyzja każdej jednostki.

Sęk w tym, że do wjazdu do danej strefy będą uprawnione pojazdy z odpowiednią nalepką umieszczoną w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Dane naklejki będzie wydawał wójt, burmistrz lub prezydent miasta i będzie kosztowała nie więcej niż 5 złotych. W czym zatem największy problem? Projekt ustawy milczy w kwestii wzajemnego uznawaniu naklejek wydanych przez władze innego miasta. Może być zatem tak, że jedno miasto mając inne zasady niż te sąsiednie będzie wymagało kolejnej naklejki.

Jak to pogodzić, aby miało sens?

Na to pytanie dziś ciężko znaleźć jednoznaczna odpowiedź. Może być tak, że dane miasto zezwala na wjazd samochodów z instalacją LPG, a drugie nie. Dana osoba podróżująca między tymi miastami powinna mieć zatem dwie naklejki. Naklejki będą bowiem opisane nazwą miasta, dla którego została wydana. Szykują się zatem spore problemy, a wszystko przez duże niejasności.

Nowelizacja trafić ma do Sejmu, a więc pozostaje nadzieja, że ten błąd zostanie naprawiony. Pytanie tylko, czy ujednolicenie przepisów nie stworzy ogromnych problemów, co sprawi, że znów przepisy mogą się wykluczać. Wygląda zatem na to, że ustawa po raz kolejny nie jest na tyle przejrzysta i jasna, jak być powinna.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News