PILNE: Kierowcy w Polsce będą jeździli po ciemku! Miasta podejmują decyzje które odczujemy głównie jesienią i zimą

PILNE: Kierowcy w Polsce będą jeździli po ciemku! Miasta podejmują decyzje które odczujemy głównie jesienią i zimą

zakaz jazdy samochodem nocą przepisy unia europejska

Podaj dalej

Kierowcy muszą być przygotowani na to, że jazda po ciemku stanie się standardem w naszym kraju. Większość miast w Polsce praktyczniej już wykorzystała pule pieniędzy na oświetlenie dróg. Ba, już teraz jadąc w środku nocy można zauważyć w niektórych z nich, że latarnie nie świecą. Gdy ruch jest najmniejszy włodarze decydują się na oszczędzenie.

Najgorsze przed nami. Kierowcy uważajcie!

dlugie-swiatla-wysoki-mandat
fot. freepik

Obecnie problem jest dość ”niewielkie”, a to za sprawą tego, że słońce wstaje bardzo wcześnie i późno zachodzi. Ale jak wiadomo z każdym dniem słońca ubywa i dzień staje się coraz krótszy. Problem zatem tak naprawdę się rodzi, a jego największy kryzys będzie miał miejsce jesienią, a zwłaszcza zimą. Dziś tak głośno jeszcze się o tym nie mówi, ale to kolejna nowa rzeczywistość która nas lada moment dotknie.

Coraz więcej miast robi to, co ma już miejsce np. w Suwałkach, Świdnicy czy Tarnowie, czyli po prostu wyłącza oświetlenie na noc w mieście. O oświetlaniu budynków etc., już dawno nie ma nawet mowy. To przywilej, który przeminął wraz z podwyżkami za prąd. A przecież już płyną kolejne informacje, że pod koniec roku prąd znów zdrożeje.

Kierowcy muszą być zatem gotowi na to, że przyjdzie im jeździć po ciemku. Miasta za sprawą różnych reform i podwyżek cen, po prostu nie mają pieniędzy na to, aby zapłacić za prąd. ”Skutki podwyżek cen energii elektrycznej dla budżetów miast i sektora gospodarki komunalnej, w zależności od wielkości miasta, są szacowane od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych rocznie, co w skali całego kraju oznacza co najmniej 5 mld zł” – szacuje Związek Miast Polskich, na podstawie ankiety w 68 polskich miastach.

dowod rejestracyjny samochod
fot. freepik

Mandat i niebezpieczeństwo na drogach

Taki scenariusz niesie za sobą ogromne ryzyko na drogach, a zwłaszcza na przejściach dla pieszych. Ciemne, nieoświetlone pasy, to ogromne ryzyko dla pieszych. Już teraz mimo, że wydaje się bezpieczenie, dochodzi do wielu potrąceń. To też dlatego same przejścia są dodatkowo oznaczane i oświetlane, aby było na nich bezpieczenie. Co zatem będzie teraz?

Sami kierowcy także muszą zadbać o to, aby mieć dobre oświetlenie w pojeździe. To wpłynie także na ich bezpieczeństwo i uniknięcie mandatu. W takiej sytuacji na pewno nie ma żadnych plusów, ale już jeżeli można jakiś szukać, to taki, że ruch powinien być wolniejszy. Ale nie oznacza to wcale, że bezpieczeniejszy – a wręcz przeciwnie. Z tego powodu będzie jeszcze więcej kolizji i wypadków, a przy tym ludzkich tragedii.

bmw-swiatla
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News