PILNE: Kierowcy uważajcie na LPG. Kierowcy informują o bardzo dużych dysproporcjach

PILNE: Kierowcy uważajcie na LPG. Kierowcy informują o bardzo dużych dysproporcjach

lpg autogaz stacja

Podaj dalej

Jeździsz na LPG? Musisz mieć się na baczności. Wielu kierowców informuje o tym co dzieje się na stacjach paliw, a mianowicie bardzo dużych różnicach jakie są w cenach. Obecnie średnia cena w Polsce wynosi 2,87 zł/l, ale są już pierwsze stacje na których płaci się powyżej 3 złote. Z kolei są miejsca, gdzie zatankować można poniżej 2,80 zł/l.

LPG znów z dużymi różnicami w cenach

bio lpg paliwo

Podobnie jak pozostałe paliwa tak i LPG notuje wzrost ceny. W ostatnim tygodniu kierowcy znów zauważyli skok w około 10 groszy niż płacili wcześniej. Ale nie wszystkie stacje paliw poszły tak odważnie. Tam, gdzie duża konkurencja znaleźć można ceny w okolicach 2,70-2,80 złotych na litrze. Dane punkty po prostu schodzą ze swojej marży, aby walczyć na rynku.

Znacznie gorzej wygląda jednak sytuacja na przeciwnym biegunie. Już są miejsca w Polsce, gdzie kierowcy muszą płacić ponad 3 złote tankując autogaz. To jeden z czarnych scenariuszów tego paliwa o którym mówi się od dłuższego czasu. Ten niestety się ziścił. Prawda jest taka, że pod koniec roku wszystkim nam przyjdzie płacić właśnie taką cenę.

Rok zatem zakończymy praktycznie dopłacając 50 procent więcej niż w najlepszym okresie tego roku. Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu-maju stacje oferowały LPG w cenie 2,15-2,20 zł/l. Coraz częściej mówi się, że już nigdy nie zobaczymy takich kwot na stacjach. Wszystko za sprawą nie samych sankcji i innych politycznych rzeczy. Po prostu wszystko na świecie drożeje, a społeczeństwo więcej zarabia. Wartość pieniądze staje się inna.

auto gaz LPG

Cena o złotówkę większą za paliwo

Tym samym tak naprawdę ”za nic” trzeba będzie dopłacić złotówkę do każdego litra w paliwie. Oznacza to, że jak ktoś wcześniej tankował pełny bak za około 60 złotych, niebawem będzie to kwota bliska 90 złotych. Oczywiście samochody z instalacją LPG dalej będą się opłacały, bowiem paliwo też drożeje i jego cena jest dwukrotnie większa. Proporcje zatem się utrzymują.

Mimo wszystko wiele teraz zależy tutaj od czynników życia i kwestii tego ile jeździmy. Opłacalność montażu nowej instalacji na pewno jest, ale nie zwróci się ona tak szybko jak kiedyś. No chyba, że ktoś po prostu kupi nowy samochód jak Dacia Duster, gdzie za fabryczne LPG zapłacimy jedynie tysiąc złotych. Podobnie warto odkupić auto z autogazem od innej osoby, wtedy także zysk będzie większy.

LPG stacja paliw

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News