PILNE: Kierowcy usłyszą w radiu, że nadjeżdża karetka, policja lub straż. Rząd wprowadza trzeci sygnał

PILNE: Kierowcy usłyszą w radiu, że nadjeżdża karetka, policja lub straż. Rząd wprowadza trzeci sygnał

karetka policja sygnal

Podaj dalej

Jadąc samochodem będziemy wiedzieć, kiedy w naszym pobliżu jedzie policja, straż pożarna czy karetka pogotowia! Pojazdy uprzywilejowane będą mogły poinformować inne pojazd w najbliższym otoczeniu o tym, że jadą blisko nas. Sejmowy zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego uważa, że poprawi to bezpieczeństwo. O sprawie donosi Rzeczpospolita.

Będzie wiadomo, że jedzie policja, straż czy pogotowie
policja radiowoz

Powód zmian wydaje się w pełni oczywisty. Na drogach jest coraz więcej samochodów i coraz częściej dochodzi do zdarzeń z pojazdami uprzywilejowanymi. To sprawia, że dane służby jadąc np. ratować kogoś życie, nie dojeżdżają na miejsce. W dodatku sami pędząc drogą ryzykują nie tylko własne zdrowie, ale często i życie.

O tym pomyśle mówiło się już nie raz, a w tej sprawi została złożona także interpelacja. W końcu mają zostać wprowadzone odpowiedni kroki, które pozwolą na wprowadzenie ważnej zmiany. Sami kierowcy będą mogli też czuć się bezpieczniej. Doskonale wiemy jak słuchając radia w aucie można po prostu nie usłyszeć, że na sygnale jedzie karetka, policja czy straż pożarna.

Kierowcy usłyszą komunikat słowny ostrzegając o przejeździe pojazdu uprzywilejowanego. Dzięki zamontowaniu w karetkach, radiowozach czy wozach straży pożarnej specjalnego urządzenia. Te może emitować komunikat słowny: 'Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd”. Komunikat będzie słyszany i nadawany nawet jeżeli radio jest wyłączone i bez względu na to jaka stacja jest słuchana.

Karetka

Dobra zmiana

Niewątpliwie to krok, który zwiększy bezpieczeństwo. Powinien być on wprowadzony nawet znacznie wcześniej, niż dopiero teraz. Mimo wszystko dobrze, że rząd w końcu pochyla się nad tym pomysłem, który wbrew pozorom jest dość prosty do wprowadzenia.

”W obecnym kształcie projekt mówi, że sygnału radiowego używać mają tylko służby ratujące życie: pogotowie, straż pożarna i policja. Kolumny rządowe i auta Służby Ochrony Państwa dziś w projekcie nie ujęto” – pisze Rzeczpospolita.

Scania_Straz_1

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News