PILNE: Kierowcy tankujący LPG płacą znacznie więcej niż powinni! Sponsorują niższą cenę za diesel i benzynę?

PILNE: Kierowcy tankujący LPG płacą znacznie więcej niż powinni! Sponsorują niższą cenę za diesel i benzynę?

gaz lpg moc

Podaj dalej

Kierowcy posiadający instalacje LPG w samochodzie mogą poczuć się niczym sponsorzy. Patrząc na cenę autogazu w hurcie, a cenę na stacjach paliw widać dużą rozbieżność. Oznacza to m.in. bardzo wysoką marżę na to paliwo. Tłumaczyłoby to fakt, dlaczego marżą nie jest obięta benzyna, ani diesel.

Czy LPG powinno kosztować taniej?

Miesiąc temu ceny w hurcie za LPG wahały sie na poziomie 2,63-2,66 zł/l zależnie od danego województwa. Obecnie kształtują się one na poziomie 2,71-2,76 zł/l. Średnia w Polsce wynosi obecnie 3,26 zł/l, choć na wielu stacjach paliw jest znacznie drożej. Oznacza to, że porównując cenę hurtową do tej oferowanej na stacji mówimy o różnicy ponad 50 groszy.

Oczywiście od ceny hurtowej do tej oferowanej przy dystrybutorze daleka droga. Warto jednak zauważyć, że jeżeli chodzi o benzynę i diesel mamy do czynienia z dziwną sytuacją, bowiem paliwa te nie są obarczone żadną marżą. W teorii zatem sprzedając te paliwa stacje powinny tracić finansowo. Czy tu gdzie stacje tracą, zyskują zatem na LPG?

W końcu samochodów na instalacje gazową w Polsce nie brakuje. Co siódmy kierowca porusza się właśnie autem, które tankowane jest na LPG. Warto również zauwazyć, że w ostatnim czasie maleje różnica finansowa między średnią za autogazem, a olejem napędowym czy benzyną. Różnica zaczyna niebezpiecznie zbliżać do poziomu 1,50 zł.

Niebezpieczna różnica w cenie

Kierowcy tankujący LPG i tak jak na razie nie mają powodów do niepokoju, bowiem finansowo i tak wychodzą lepiej. Mimo wszystko takie sygnały mają prawo budzić ich niepokój, gdyż nikt nie lubi przepłacać. Zwłaszcza, że kupował samochód czy instalację gazową po to, aby oszczędzać. A taka sytuacja temu zdecydowanie nie sprzyja.

Zainteresowanie instalacją gazową nieustannie rośnie, choć cena za LPG rośnie. Wiadomo jednak, że zwłaszcza po zimie wszystko ma się zmienić. Przyszły rok według zdania ekspertów powinien przywrócić cenę za autogaz do poziomu poniżej 3 złote. Co teraz wydamy, to z czasem będziemy zyskiwać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News