PILNE: Kierowcy tankujący diesel oszczędzają 20 groszy na każdym litrze. Tyczy się to wszystkich stacji paliw

PILNE: Kierowcy tankujący diesel oszczędzają 20 groszy na każdym litrze. Tyczy się to wszystkich stacji paliw

diesel paliwo tankowanie

Podaj dalej

Tankując diesel na stacji paliw każdy chciałby zaoszczędzić jak najwięcej. 20 groszy na każdym litrze to niewątpliwie dużo, bowiem przy pełnym baku jest to już kwota około 10 złotych. Okazuje się, że stacje paliw obecnie tracą bardzo dużo i robią to w pełni świadomie. Z czego wynika, że oferują paliwo tańsze aż w takiej różnicy?

Diesel jest za tani na stacjach

Prawda jest taka, że do cen które dzisiaj widzimy na stacjach paliw powinniśmy doliczyć blisko 20 groszy. I to tak naprawdę minimum, aby właściciel mógł wyjść na zero. Jeżeli miałby zarobić to mowa o 35-40 groszach. Tak realnie na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja na stacjach paliw, z której mało kto sobie zdaje sprawę.

Matematyka jednak pod tym względem jest nieubłagana i pokazuje jedno. Cena hurtowa za diesel to 5 zł za litr, czyli po doliczeniu VAT jest to 6,15 zł, z kolei e-petrol informuje, że średnia cena w Polsce to 5,97 zł za litr. Gdzie jest zatem te blisko 20 groszy, które powinniśmy minimum płacić za każdy litr?

Powodów może być kilka. Stacje robią to świadomie, uciekając od kwoty 6 złotych, a zarabiają w tym czasie na produktach ze sklepu – kawa, jedzenie czy alkohol. Inny powód to stacje jeszcze nie tracą, bowiem wyprzedają zapasy, które zgromadziły wcześniej po niższej cenie. Są zatem w stanie oferować cenę niższą. W grę wchodzą również umowy z dystrybutorami, które zobowiązują właścicieli do takich stawek.

Wiadomo o ile będzie drożej

O ile wiemy jak kształtuje się cena za diesel obecnie, tak wiemy również co nas czeka w niedalekiej przyszłości. W przeciągu kilkunastu dni, tygodni olej napędowy musi kosztować wyżej niż cena hurtowa. W dodatku może dojść do sytuacji, że stacje paliw w końcu będą zmuszone doliczyć marży. Nie robią już tego od dwóch miesięcy.

Oznacza to, że scenariusz, w którym diesel kosztuje 6,30-6,40 zł/l jest bliższy, niż może nam się wydawać. To może być gwałtowny przeskok cen paliw na stacji, który o poranku zaszokuje wielu kierowców. Warto być na to przygotowanym, bowiem tak naprawdę powinno się dziać to już teraz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News