PILNE: Kierowca nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu? Otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów!

PILNE: Kierowca nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu? Otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów!

przejscie dla pieszych kierowca

Podaj dalej

Każdy pieszy ma być jeszcze bardziej chroniony niż początkowo mówiono przed tym, aby żaden kierowca nie zrobił mu nigdy krzywdy. Nowy pomysł zakłada, że nawet za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na dany okres. To ma kompletnie zniechęcić kierowców do tego, aby wymuszać pierwszeństwo na pieszych przed przejściem.

Kierowca może stracić prawo jazdy

Ustawa która ma wejść w życie z dniem 1 grudnia tego roku ma zawierać zapis, który dla wielu okaże się dość kontrowersyjny. Za pewne wykroczenia będzie można orzekać zakaz prowadzenia pojazdów! A przypomnijmy, że to nie jedyna kara jaka spotka danego kierowcę. Otrzyma on do tego mandat w minimalnej wysokości 1 500 złotych. Z kolei jeżeli w ciągu dwóch lat zostanie przyłapany na podobnym wykroczeniu, wówczas minimalna kara będzie dwa razy większa.

O jakich przewinieniach mówimy?
– nie ustępują pierwszeństwa pieszemu,
– nie zatrzymują pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,
– wyprzedzają pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
– omijają pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
– naruszają zakaz jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych,

Wedle pojawiających się informacji ma zostać dodany dodatkowy punkt 4 nowego art. 86 b. Ma on brzmień następująco – „W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego”. Zapewne zapis będzie stosowany w wyjątkowych okolicznościach, lecz co będzie taką okolicznością zawsze będzie podlegało ocenie funkcjonariusza.

Ma być bezpieczniej. Koniec i kropka!

Każdy pieszy ma być chroniony w szczególny sposób i nikt nie może mu zagrażać. Każdy kierowca, który zdecyduje się na łamanie przepisów, musi liczyć się z tym, że zostanie bardzo surowo ukarany. I jak widać nie będzie tutaj działał jedynie czynnik finansowy. Odbieranie uprawnień to kierunek, który ma uprzykrzyć życie bardziej zamożnym. Dla nich nawet kwota 1 500 złotych czy 3 000 złotych, może być niewielka w razie popełnienia wykroczenia.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News