PILNE: Kiedy paliwo będzie naprawdę tańsze? Ta data dla kierowców może być mało satysfakcjonująca

PILNE: Kiedy paliwo będzie naprawdę tańsze? Ta data dla kierowców może być mało satysfakcjonująca

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Patrząc ile kosztuje paliwo i ile z zapowiedzi ma kosztować niebawem, wszyscy myślą tylko o jednym. Kiedy paliwo będzie nie tańsze, ale naprawdę tanie. Po prostu kiedy jego cena wróci do normalności znanej przez lata. I to bez znaczenia czy dalej będzie ona na poziomie 5 złotych, czy 6 złotych, a może i innym.

Paliwo niczym rollercoaster

ceny paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Ostatnie dni, miesiące, a w zasadzie lata są bardzo męczące dla kierowców. Cena za paliwo to po prostu jeden wielki rollercoaster, który ciężko zrozumieć nie tylko przeciętnemu kierowcy. To, co się dzieje tak naprawdę od początku pandemii aż do wojny na Ukrainie to trudno pojęty zbieg okoliczności, który doprowadził do ogromnego zamętu.

Bo o ile wcześniej mieliśmy do czynienia z kuriozalnie tanim paliwem przez obostrzenia, tak teraz sytuacja jest diametralnie inna. Wszyscy z niedowierzaniem patrząc i będą patrzeć, jak ceny paliw przekraczają kolejne progi i biją kolejne rekordy w Polsce. I o ile przez chwilę może być taniej, to przez chwilę. A z czasem nawet jak ceny się ustabilizują to na bardzo wysokim poziomie.

Zasadne zatem wydaje się pytanie, kiedy to się wreszcie skończy. Bo nie ma co ukrywać, że sytuacja staje się coraz bardziej kłopotliwa dla życia i normalnego funkcjonowania. Wysoka cena za paliwo przekłada się dosłownie na wszystko, co widać po inflacji. Życie codzienne staje się niezwykle drogie. Choć trzeba pamiętać, że to nie tylko ten produkt przyczynia się do takiej sytuacji, ale coraz więcej innych narastających kłopotów.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

2023 rok w dobrej perspektywie

W tym roku nie ma co liczyć na to, że będzie taniej. Zwłaszcza, że nawet jeżeli paliwo mogłoby potanieć, to zostanie zdjęcia z niego tarcza antyinflacyjna, a więc znów podrożeje o złotówkę. W dodatku teraz będzie ogromny problem z ceną ropy, jak i samym produktem. Rynek musi się ustabilizować po metamorfozie jaką przejdzie, po odcięciu ropy z Rosji. A dopiero od początku kolejnego roku będzie tak naprawdę sytuacja kłopotliwa, gdy z rynku zniknie 90 procent tejże ropy.

Dojdzie zatem do sytuacji, gdzie trzeba znaleźć alternatywne rozwiązania, lecz rzecz w tym, że szukać jej będą wszyscy. Tym samym inni będą mieli kartę w ręku do tego, aby nie schodzić z cen, bo jak nie jeden kraj, to kupi ropę drugi. Nie widać zatem zielonego światła w tym temacie. Gdyby przyszło obstawiać, to jako pierwszy termin obniżek wskazany byłby rok 2023 roku i jego ostatni kwartał. Choć tak naprawdę najbezpieczniej wskazać 2024 rok. Lecz pytanie, czy do tego czasu nic się nie wydarzy, co znów wywróci wszystko do góry nogami?

diesel benzyna ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News