PILNE: Jeździsz na LPG? Ta wiadomość zaskoczy ciebie i twój portfel bardziej niż myślisz

PILNE: Jeździsz na LPG? Ta wiadomość zaskoczy ciebie i twój portfel bardziej niż myślisz

PILNE: Jeździsz na LPG? Ta wiadomość zaskoczy ciebie i twój portfel bardziej niż myślisz

Podaj dalej

Posiadacze samochodów z instalacją gazową mają powody do zadowolenia. LPG od trzech miesięcy znacząco tanieje i tak jak kiedyś kierowcy płacili średnio blisko 3,75 zł/l, tak teraz należy mówić o kwocie bliskiej 3 złote. A z prognoz wynika jasno, że tankowanie tego paliwa w Polsce będzie jeszcze tańsze! Jak nisko zejdzie cena? To może zaskoczyć wszystkich.

LPG przekroczy próg wyobraźni

dacia-lpg-2
fot. Dacia

Gdyby ktoś w marcu zgadł w jakiej cenie będzie obecnie LPG to mógłby spokojnie walczyć o szóstkę w totku. Prognozy były dramatyczne i wskazywały, że tankowanie tego paliwa będzie w tym okresie przekraczało 4 złote. Jak jest wszyscy widzą, a jest zaskakująco tanio. Rynek znakomicie sobie radzi i nie wygląda na to, że czeka nas jakikolwiek większy kryzys.

Oczywiście to stwierdzenia na ten moment, bowiem wszyscy zdają sobie sprawę jak nagle potrafią zmienić się niektóre rzeczy. Pokazało to już życie w ostatnich latach niejednokrotnie. LPG w tym wszystkim radzi sobie jednak znakomicie, a kierowcy mają powody do zadowolenia w trakcie tankowania.

Przed nami niewątpliwie kolejne obniżki. Już dziś cena hurtowa kształtuje się na poziomie około 2,67 zł/l bez podatku i marży. Szacuje się, że może ona zejść w ciągu najbliższych dwóch miesięcy do poziomu poniżej 2,50 zł/l. Wtedy już cena detaliczna LPG spadłaby znacząco i wyraźnie poniżej kwoty 3 złote. Bardziej tego można spodziewać się jednak po okresie wakacji. Teraz w dobie wszelkiego rodzaju promocji stacje paliw, muszą mieć lekko zawyżoną marżę, aby ”biznes mógł się zgadzać.

dacia-lpg-2
fot. Dacia

Polska atrakcyjna dla autogazu

Nasz kraj ma bardzo mocną kartę przetargową w negocjacjach w zakupie LPG z innych krajów. Jesteśmy topowym krajem pod względem autogazu nie tylko w Europie, ale także na świecie. Mamy zatem ogromne możliwości negocjacyjne, a przy tym jesteśmy mocnym polem zbytu dla innych. Dlatego też łatwiej nam o lepsze ceny, niż krajom, gdzie instalacje gazowe w autach nie stanowią aż takiej siły.

Dlatego też można spodziewać się, że wszystko co najgorsze nasz kraj będzie omijać nieco szerszym łukiem. Na pewno przyjdzie tez moment, że LPG zacznie drożeć, bo to też jest nieuniknione. Nie będą to jednak ceny takie, które będziemy mogli odczuć tak mocno, jak np. inne kraje. To jednak scenariusz daleki. Na razie przyjemnością jest tankowania i jazda.

dacia-lpg-2
fot. Dacia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News