PILNE: Jeździsz bez okularów? Stracisz prawo jazdy i dostaniesz mandat 1500 złotych

PILNE: Jeździsz bez okularów? Stracisz prawo jazdy i dostaniesz mandat 1500 złotych

mandat okulary prawo jazdy

Podaj dalej

Osoby, które powinny jeździć w okularach, a jeżdżą bez nie tylko otrzymają mandat, ale również stracą swoje prawo jazdy! To zaskakująca zmiana, która przeszła obok innych związanych ze zmianami w taryfikatorze od nowego roku. Policja dostała specjalne uprawnienia, aby wyciągać konsekwencje wobec tego typu kierowców.

Mandat i utrata prawo jazdy za brak okularów

okulary w samochodzie

To, o czym informujemy może wydawać się dość kuriozalne i wręcz niewiarygodne, ale to prawda. Chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem. Skoro ktoś ma w prawo jazdy zapisane, że ma jeździć w okularach, to ma taki obowiązek! Mało tego – jeżeli ktoś okulary wymieni na szkła kontaktowe – i odwrotnie – to i tak otrzyma mandat i straci uprawienia.

Przepisy mówią jasno – okulary to okulary, a szkła kontaktowe to szkła kontaktowe. Jeżeli ktoś korzysta zamiennie z obu udogodnień dla wzroku, to musi mieć to wpisane w prawo jazdy. Warto sprawdzić pole numer 12 w swoim dokumencie i zobaczyć jaki znajduje się tam kod. 01.01 to okulary, 01.02 to szkła kontaktowe, a 01.06 to okulary lub szkła kontaktowe.

Mając prawo jazdy z jednym z tych kodów trzeba pamiętać, że jest to dokument tak naprawdę warunkowy. Uprawnia on do jazdy samochodem tylko i wyłącznie w tym, co mamy zapisane. Warto sięgnąć do portfela czy szafki i sprawdzić, czy w polu numer 12 mamy wpisany jakiś z w/w kodów. Jeżeli tak, to niezwłocznie trzeba się do niego stosować!

prawo jazdy egzamin

Policja może nie być łaskawa

Jeżeli funkcjonariusz się ”doczepi” to kontrola drogowa może okazać się mało przyjemna. I to w zasadzie o tak ”małą rzecz” możemy mieć głównie problemy finansowe, albo znacznie większe. To jednak warunek bezpieczeństwa, jaki musimy spełnić. Skoro lekarz orzecznik zezwolił nam na jazdę tylko w okularach, to mamy w nich obowiązek jeździć. To nie jest nasze widzi mi się, a ustawowy obowiązek.

Mandat za brak okularów czy szkieł kontaktowych wynosi obecnie… 1500 zł! To nic innego jak jazda bez uprawnień, choć niby tak naprawdę posiadamy prawo jazdy. Trzeba o tym pamiętać i do tego się stosować.

Prawo jazdy uprawnienia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News