PILNE: ITD poinformowało jak jeżdżą Polacy. Gdzie najszybciej się jeździ i gdzie otrzymuje się najwięcej mandatów

PILNE: ITD poinformowało jak jeżdżą Polacy. Gdzie najszybciej się jeździ i gdzie otrzymuje się najwięcej mandatów

ITD fotoradar

Podaj dalej

Polacy jeżdżą wolniej! Tak pozytywną informację przekazało ITD, które obsługuje z pomocą specjalnego systemu fotoradary w Polsce. Oczywiście mogłoby być lepiej, jeżeli chodzi o statystyki, ale początek i tak należy można uznać za bardzo obiecujący. To dopiero pierwsze dni tak naprawde kiedy obowiązuje nowy system.

ITD podało informacje o tym jak jeżdżą Polacy w 2022 roku

fotoradar diesel mandaty

Z informacji jakie przekazał Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur wynika, że najszybciej kierowcy jeżdżą w Warszawie. Trudno jednak na ten moment wyciągać z tego większe wnioski. Może to być po prostu przypadek. Z drugiej strony można spojrzeć na to w taki sposób, że więcej się tam zarabia bądź żyją zamożniejsi ludzie z lepszymi autam. Co za tym idzie, ciężej im wyhamować.

Oczywiście nic nie tłumaczy takiego zachowania, dlatego też warto przyglądać się dalej stolicy kraju. Jeżeli statystyka będzie wyglądała w ten sposób dalej, to warto będzie pomyśleć o zastosowaniu tam dodatkowych rozwiązań. W końcu chodzi tam przecież głównie o bezpieczeństwo wielu ludzi. Nie tylko tych znajdujących się w pojazdach, ale m.in. pieszych.

Również największe prędkości zarejestrowano w Warszawie. 194 km/h jechał kierowca w Al. Stanów Zjednoczonych, a inny 165 km/h na Moście Poniatowskiego. Tym bardziej pokazuje się to pewien niepokojący trend, który może tam wyrosnąć. Oczywiście wszyscy kierowcy zostali już odpowiednio ukarani. ITD zdążyło już rozesłać do tych osób odpowiednie dokumenty.

fotoradary kierowcy

Jeździmy wolniej

Najbardziej pozytywną informacją jest to, że od 1 do 16 stycznia zanotowano spadek o ponad 28% przekroczeń dozwolonych limitów prędkości zarejestrowanych przez fotoradary, w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Oznacza to, że wyższe mandaty wpłynęły na wyobraźnie kierowców, bowiem jeżdżą oni znacznie wolniej.

Dla ITD, a zwłaszcza rządu na pewno ważne jest to, że finansowo nie tracą. Płacą po prostu kierowcy, którzy muszą oduczyć się szybkiej jazdy. Statystyka ta powinna nieustannie maleć, do pewnego poziomu, który już ciężko będzie przekroczyć. Mimo wszystko wielu piratów drogowych po prostu odczuje to finansowo. A nawet i bardziej, gdy ich prawo jazdy zostanie odebrane nie tylko na okres trzech miesięcy.

diesel mandat fotoradar

Przy większej ilości punktów karnych za wykroczenia, wystarczy tylko, że dwukrotnie zostaną przyłapani. Na to jednak na razie trzeba poczekać, bo w przypadku punktów zmiany mają wejść w życie we wrześniu. Wtedy kierowcy jeszcze bardziej odczują tegoroczne zmiany. Każde wykroczenie będzie znacznie bardziej odczuwalne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News