PILNE: Internet huczy od wysokich cen za diesel i benzynę. Polacy czują się oszukiwani na stacjach paliw

PILNE: Internet huczy od wysokich cen za diesel i benzynę. Polacy czują się oszukiwani na stacjach paliw

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Powiedzieć, że cena za diesel i benzynę rozpętała burze w internecie, to nie powiedzieć nic. Polacy coraz bardziej mają dość wysokich cen paliw, które spadają w bardzo wolnym tempie. Ich zdaniem powinny robić to znacznie szybciej i mają ku temu uzasadnienie. Coraz większa wiedza i świadomość, prowadzi do coraz większej złości u kierowców. Czy słusznie?

Diesel i benzyna ma nierealną cenę

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Coraz więcej gorących dyskusji w internecie, jeżeli chodzi o cenę za diesel i benzynę. Kierowcy powołują się na cenę hurtową ropy, a także na to ile wart jest dolar. Na te podstawie wyliczają ile powinno obecnie kosztować. Nikt nie ma wątpliwości, że to dwa główne czynniki, które wpływają na koszty przy tankowaniu.

23.02.22 $-4,13; Baryłka-95$; ON – 5,74 zł

07.03.22 $-4,57; Baryłka-129$; ON -7,90 zł

31.03.22 $-4,18; Baryłka-104$; ON – 7,70 zł

Takich wyliczeń i przykładów można znaleźć wiele. Prawdą jest, że cena za dolar i ropę zbliżyła się mocno do tej wartości, jaka była przed rozpoczęciem wojny. Z wyliczeń wynika jasno, że dziś diesel powinien kosztować niecałe 1,50 złotych mniej, niż tak naprawdę widzimy na stacjach. Jest jednak coś, co pojawiło się nagle, niespodziewanie i nie chce zniknąć – marża modelowa.

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Dlaczego ceny paliw tak wolno spadają?

Marża modelowa to nic innego jak marża narzucona przez rafinerie. Wzrosła ona do rekordowego poziomu i jest około 400 procent większa niż np. w styczniu. Ale nie bierze się ona znikąd i jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Wzrasta ona, gdy dochodzi do wahań cen surowca i/lub produktów z których jest wytwarzana. Warto dodać, że nie jest ona ma miarą zarobku koncernu, a jedynie odzwierciedla warunki makroekonomiczne.

Nie jest to zatem sytuacja, która dotyczy poszczególnych rafinerii, bo u wszystkich wygląda to niemal identycznie. Nie dotyczy to także wyłącznie Polski, bowiem tego typu składowa tyczy się wszystkich krajów i ciężko znaleźć państwo, gdzie taka marża nie obowiązuje. W końcu nieprzypadkowo diesel i benzyna jest najtańsza właśnie u nas. Bo gdyby nie marża modelowa bylibyśmy rekordowo tani na tle innych krajów, a to byłoby już podejrzane.

diesel benzyna cena paliwa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News