PILNE: Ile stacja paliw zarabia na naszym tankowaniu? Te sumy dla wielu kierowców są ogromnym zaskoczeniem

PILNE: Ile stacja paliw zarabia na naszym tankowaniu? Te sumy dla wielu kierowców są ogromnym zaskoczeniem

stacja paliw ceny

Podaj dalej

Zapewne wiele osób zastanawiało się, ile zarabia stacja paliwa za każdy litr naszego zatankowanego paliwa. Informacja ta nie jest już żadną tajemnicą, ale kwoty mogą zaskoczyć wielu kierowców. Okazuje się bowiem, że na jednym paliwie np. nie zarabiają nic, a na innym bardzo dużo. Koniec końców jednak i tak ratunku muszą szukać, gdzieś indziej.

Stacja paliw pod kreską

stacja paliwa tankowanie
fot. freepik

Pierwszy kwartał tego roku był niezwykle ciężki dla stacji paliw. Informacje pochodzą z analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk. Pokazują one, że choć ceny paliw były wysokie, to jednak marże już nie. Marża na diesel wynosiła… zero  złotych! Na benzynę wynosiła natomiast 7 groszy, a największa była na LPG – aż 57 groszy.

To nie powinno nikogo jednak dziwić, bowiem alarmowaliśmy o tej sytuacji od dawna. Przy wysokich cenach diesla i benzyny, każda stacja paliw miała najłatwiej podnieść marżę na LPG. I było to widać nakładając ceny hurtowe na ceny detaliczne. Ba! Takie dysproporcje są widoczne nawet dziś. Na jednej stacji autogaz potrafi być tańszy o 60 groszy, niż na drugiej.

Biorąc pod uwagę, że każda stacja paliw oferuje trzy paliwa, a marżą średnia wynosi 60 groszy, to tak naprawdę w teorii na każdym litrze każdego paliwa punkt zarabia 20 groszy. Choć tak naprawdę za wszystko płacą praktycznie kierowcy posiadający instalację gazową w samochodzie. Z jednej strony to przykre, ale z drugiej zrozumiałe, bo najłatwiej obciążyć najtańsze paliwo.

diesel benzyna stacja
fot. freepik

Zysków szuka się w innych miejscach

Stacje paliw obecnie nastawiają się na szukanie zysków w innych miejscach. Kluczowe są ich sklepy i sprzedawanie produktów, jakie oferują. Oczywiście na topie jest zawsze kawa i klasyczny hot-dog. Alkohole oraz papierosy również często ratują budżet. W dalszej kolejności to już pozostałe produkty, jakie oferuje dana stacja paliw.

Gdyby nie sklepy i produkty jakie się tam znajdują, wiele punktów by po prostu padło. Przy tak wysokich cenach paliw szuka się niekonwencjonalnych rozwiązań, które spinają budżet. Rekordowe ceny paliw nie są łatwe dla nikogo i ciężko nakładać marżę tam, gdzie już i tak cena sama w sobie odstrasza klientów.

podatek ceny paliwa stacja paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News