PILNE: Ile punktów karnych za jakie przekroczenie prędkości? Nowa niezbędne wiedza dla kierowców

PILNE: Ile punktów karnych za jakie przekroczenie prędkości? Nowa niezbędne wiedza dla kierowców

wyzsze punkty karne

Podaj dalej

Nowy taryfikator to także nowe punkty karne. Większość kierowców wciąż nie wie, ile może ich otrzymać za jakie przekroczenie prędkości. Oczywiście najlepiej poruszać się po drogach przepisowo i nie mieć tego typu problemów. Patrząc jednak realnie, to nie trudno o to, aby mocniej przycisnąć gaz i narazić się na potencjalne kłopoty ze strony funkcjonariuszy.

Punkty karne? Lepiej ich nie kolekcjonować

zdjecie fotoradar mandat

O ile nie złapie danego kierowcy fotoradar, to może zrobić to jeszcze policjant w trakcie prowadzenia kontroli. Wtedy nie tylko trzeba liczyć się z tym, że otrzyma się mandat, ale również i punkty karne. A tych można naprawdę nazbierać sporo! Gorzej, gdy ktoś już zdołał wcześniej ich nieco uzbierać, bo wówczas można ”niespodziewanie” stracić prawo jazdy.

Od 11 do 20 km/h – 3 pkt

Powyżej 21 do 30 km/h – 6 pkt

Od 31 do 40 km/h – 10 pkt

Powyżej 41 do 50 km/h – 13 pkt

Od 51 km/h i wzwyż – 15 pkt

Tak to wygląda w rzeczywistości i warto to zapamiętać! Widać gołym okiem, że najłagodniej będą traktowani kierowcy, którzy przekraczają prędkość do 30 km/h. Wtedy liczba punktów będzie najmniejsza, ale też i mandat stosunkowo niski. Za przekroczenie prędkości powyżej 31 km/h jest już mniej ciekawie. Punkty karne są już dwucyfrowe, a i grzywna odpowiednio wysoka.

przepisy punkty karne

Odróżnienie piratów drogowych od zwykłych kierowców

Ministerstwo zapowiadało, że chce odróżnić zwykłych kierowców od piratów drogowych. I ewidentnie pokazuje to nowy taryfikator, a także punkty karne przyznawane za wykroczenia. Jazda powyżej 31 km/h może skutkować szybą utratą prawo jazdy. Zwłaszcza, że punkty karne kasowane są dopiero po okresie dwóch lat, a nie roku jak to było wcześniej.

Od 1 stycznia na polskich drogach obowiązują nowe zasady i lepiej, żeby kierowcy szybko sobie je przyswoili. A najlepiej, aby jeździć zgodnie z przepisami, bowiem wtedy nikt nigdy się na nic nie narazi. Gwarantuje to nie tylko bezpieczeństwo nasze i naszego portfela, ale także innych osób. Bo to właśnie ich życie i zdrowie jest tutaj priorytetem.

mandat punkty karne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News