PILNE: Ile naprawdę paliwo pozwoli nam zaoszczędzić w trakcie trwania tarczy? Śmiesznie niska cena w pół roku

PILNE: Ile naprawdę paliwo pozwoli nam zaoszczędzić w trakcie trwania tarczy? Śmiesznie niska cena w pół roku

cena paliwo tankowanie

Podaj dalej

Wiadomo już o ile będzie tańsze paliwo w Polsce i przekaz jaki okres. To pozwala wyliczyć, ile tak naprawdę Polscy kierowcy zaoszczędzą przez niecałe pół roku tankując diesel czy benzynę. Suma wbrew pozoromi nie jest zawrotna i koniec końców, ciężko będzie ją zauważyć na koncie. Ba, ciężko byłoby nawet ją zauważyć odkładając te pieniądze na konto oszczędnościowe.

Tańsze paliwo nas nie wzbogaci

Zgodnie z tym co przekazał premier paliwo ma być tańsze o około 20-30 groszy od 20 grudnia. Wyciągnijmy zatem średnią ze słów Mateusza Morawieckiego i fakt, że średnia ilość baku to 55 litrów. Do tego trzeba doliczyć dwa pełne tankowania w miesiąc, bowiem tyle niemal statystycznie wlewamy swojego paliwa do baku.

Oznacza to, że miesięcznie pozwoli to zaoszczędzić około 27 zł i 50 groszy, czyli przez okres trwania tarczy antyinflacyjnej będzie to około 135 złotych.  Oznacza to nie mniej nie więcej, że przez niecałe pół roku zaoszczędzimy pół baku paliwa. Teraz każdy kierowca musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy taki ”zastrzyk finansowy” na okres pół roku jest odpowiedni.

Z komentarzy jakie pojawiają się w internecie można wywnioskować, że tarcza jest mało satysfakcjonująca. Kierowcy spodziewali się znacznie większego wsparcia, jeżeli chodzi o rekordowe wysoki ceny za paliwo. Przypomnijmy, że nigdy w historii Polacy nie płacili tak dużo za benzynę, diesel i LPG na stacjach paliw.

Ekonomiści nie spodziewają się cudu

Poznając szczegóły tarczy antyinflacyjnej ekonomiści oszacowali również, jak wpłynie ona na inflację. Nie widać tutaj ogromnego entuzjazmu. Jak zauważają eksperci poprawi to jedynie niewiele statystykę w pierwszym i może drugim kwartale przyszłego roku. Później spodziewany jest ponowny wzrost.

Koniec końców to właśnie od 1 czerwca kierowcy zaczną płacić za paliwo już ”normalną” cenę. Czyli tą bez obniżonej akcyzy i innych rzeczy, które nie będą obowiązywały od 20 grudnia do końca maja przyszłego roku. Czy taki ratunek jest tym na co wszyscy czekaliśmy? Cóż, każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie samemu.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News