PILNE: Ile będzie kosztował przegląd samochodu po nowym roku? Kierowców czekają kolejne duże wydatki

PILNE: Ile będzie kosztował przegląd samochodu po nowym roku? Kierowców czekają kolejne duże wydatki

darmowy przeglad samochodu

Podaj dalej

Praktycznie każdy kierowca rok po roku musi wykonać przegląd samochodu. Temat badań w ostatnim czasie budził bardzo wiele emocji i doprowadził nawet do protestów. Wszystko przez niskie ceny w ocenie właścicieli stacji kontroli pojazdów. I choć jako kierowcy stoimy po drugiej stronie, to trudno nie zgodzić się z tym, że stawki są zbyt niskie do dzisiejszych kosztów życia.

Będzie droższy przegląd samochodu, ale nie tak szybko

Nie da się uniknąć tego, że niebawem czekają nas podwyżki badań technicznych. Te obowiązują od 17 lat i to jedna z nielicznych rzeczy za która płacimy obecnie tyle samo, co lata temu. Przegląd samochodu, krótko mówiąc, staję się nieopłacalny. Zwłaszcza od nowego roku, gdy drożeje prąd czy gaz, a także wiele innych rzeczy związanych z inflacją.

Do kwestii związanymi z cenami odniósł się nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem nie powinno być czegoś takiego, że cena jest odgórna i ustalana przez rząd. Dochodzi bowiem do tego sytuacji jak teraz, że przez lata nie ma się kto zająć tym, aby stawki poszły w górę. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że pracuje nad podniesieniem stawek, ale jak doskonale wiemy prace te trwają i trwają.

I raczej szybko się nie zakończa, a więc w najbliższych miesiącach, a może i nawet całym 2022 roku będziemy płacili tyle samo co obecnie. W życie musi najpierw wejść nowelizację przepisów o obowiązkowych przeglądach i dopiero wtedy zostanie podjęty temat podwyżek cen za usługę. Ma ona wejsć w życie w przyszłym roku, ale dokładnie kiedy nikt nie wie.

Stawki będą dużo większe

Jeżeli stawki pójdą w górę prawdopodobnie będziemy płacili za usługę 184,5 zł. Takiej kwoty chcą osoby prowadzące tego typu działalność. Pomysł który pozwalałby stacją na samoistne regulowanie ceny wydaje się być nie do przejścia. Natomiast fakt, że cena nie będzie już stała i co roku będzie się aktualizowała, wydaje się być bardziej prawdopodobne.

Będzie uwarunkowana, bowiem od sytuacji w kraju. Ale czy to będzie od średniej, najniższej krajowej, czy innego czynnika tego wciąż nie wiadomo. Jedno jest pewne – nowelizacja zamknie temat przeglądu samochodu na wiele kolejnych lat. I na szczęście w znacznie lepszej wersji niż ta aktualna.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News