PILNE: Fotoradar za fotoradarem! Wysyp nowego sprzętu ITD na początku 2022 roku

PILNE: Fotoradar za fotoradarem! Wysyp nowego sprzętu ITD na początku 2022 roku

mandat fotoradar punkty

Podaj dalej

Początek 2022 roku to spora rewolucja, jeżeli chodzi o fotoradar w Polsce. Dokładniej mówiąc chodzi o ilość sprzętu jakie zostanie postawiony, a w zasadzie wymieniony. To postawienie na jakość i gwarancję tego, że kierowcy nie będą mogli czuć się bezkarni na drogach. Pomiar będzie mógł się odbywać jednocześnie nawet na trzech pasach ruchu!

Fotoradar na ratunek budżetu państwa?

fotoradar diesel mandaty

Podniesienie stawek za mandat, a teraz wielka inwestycja w fotoradary. Dla wielu osób nie jest to dbanie o nasze bezpieczeństwo, a pretekst do tego, aby większymi kwotami zasilić budżet państwa. I w sumie tak można myśleć nie znając statystyk, jeżeli chodzi o to co dzieje się na polskich drogach. A niestety dochodzi do bardzo wielu zdarzeń w których poszkodowane są najczęściej osoby niewinne.

Dlatego 2022 rok jest pełen zmian, jeżeli chodzi o kwestie tego co się dzieje na drogach. Wyższy mandat, zmiany w taryfikatorze, wyższa polisa, a do tego specjalistyczny fotoradar, który będzie towarzyszył nam na wielu drogach w kraju. Wielka wymiana sprzętu na bardziej nowoczesny na nastąpić szybko, a docelowo pojawić ma się łącznie 247 fotoradarów na drogach.

Wedle informacji ITD wykonawca zostanie wyłoniony jeszcze w styczniu i od podpisania umowy będzie miał 52 tygodnie na ustawienie nowych fotoradarów. Łącznie inwestycja będzie kosztowała ponad 24,5 mln zł. Warto pamiętać, że od nowego roku weszła istotna zmiana jeżeli chodzi o fotoradary. Za niewskazanie osoby, która prowadziła pojazd trzeba będzie zapłacić aż 8 tysięcy złotych!

kierowcy fotoradary

Za mało fotoradarów w Polsce?

W naszym kraju o bezpieczeństwo dba nieco ponad 500 fotoradarów. CHoć bardzo często zdarza nam się na nie narzekać, to jednak jako kraj wypadamy pod względem ich ilości dość blado. Jest ich po prostu za mało, a Europa pod tym względem już dawno nam odjechała. Patrząc na na 1000 km2 powierzchni kraju zajmujemy dopiero 22. miejsce z wynikiem 1,66. A jak to wygląda w innych krajach?

  1. Belgia – 30,13 fotoradarów na 1000 km2.
  2. Włochy – 26,91.
  3. Wielka Brytania – 16,55.
  4. Austria – 14,06.
  5. Cypr – 11,40.
  6. Niemcy – 10,70.
  7. Luksemburg – 9,23.
  8. Szwajcaria – 6,92.
  9. Holandia – 6,61.
  10. Chorwacja – 5,46.

fotoradary kierowcy

Nie ulega wątpliwości, że rozbudowa infrastruktury pod tym względem jest konieczna. Trzeba pamiętać, że to nie fotoradar jest winny temu, że musimy płacić ogromne sumy za mandat. To kierowcy są winni temu jak jeżdżą, czyli niezgodnie z przepisami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News