PILNE: Fenomenalna informacja związana z LPG. Jak to wpłynie na cenę autogazu na stacjach?

PILNE: Fenomenalna informacja związana z LPG. Jak to wpłynie na cenę autogazu na stacjach?

lpg przelacznik gaz

Podaj dalej

LPG rok po roku zyskuje na popularności wśród kierowców w Polsce. Samochodów z instalacją gazową nieustannie przebywaw coraz większej ilości. A przecież trzeba pamiętać, że też każdego roku wiele z nich ląduje na szrocie. Mimo to i tak notowany jest coraz większy przyrost tych pojazdów. To pokazuje, że kierowcy chcą jeździć na tym paliwie, a powód wydaje się oczywisty.

Coraz lepsza perspektywa dla LPG

instalacja LPG diesel

Ten rok nie był łatwy dla kierowców z instalacją gazową. Cena zaledwie w pół roku poszła w górę o około 1,20 zł na litrze. To bardzo dużo, bowiem wartość tego paliwa poszła w górę o blisko 60 procent! Warto dodać, że w Polsce nic tak mocno nie zdrożało, jak właśnie LPG. Zajmuje ono pierwsze miejsce w tabeli najbardziej drożejących wszelkiego rodzaju produktów.

Ale nawet płacenie za autogaz kwoty 3,30-3,40 zł/l nie odstraszało klientów od tego, aby decydować się na paliwo. Mimo, że cena wzrosła i tak okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z olejem napędowym i benzyną. Ba! Był to okres w którym najlepiej było montować instalację gazową w pojeździe, bowiem matematycznie najszybciej się ona zwracała.

Tak w ostatnim czasie wyglądała rok do roku liczba pojazdów w Polsce z LPG.

  • 2015 r. – 2 977 264;
  • 2016 r. – 3 082 548;
  • 2017 r. – 3 038 596;
  • 2018 r. – 3 281 951;
  • 2019 r. – 3 327 624;
  • 2020 r. – 3 388 888,

Można zatem zakładać, że po 2021 roku po polskich drogach będzie jeździło blisko 3,5 miliona tego typu samochodów. A kto wie, może i tak liczba zostanie przekroczona! To byłoby niewątpliwie duże zaskoczenie, gdyż w końcu tak jak podkreślaliśmy – nie był to łatwy rok dla tego paliwa.

lpg silnik wysokoprezny

Coraz więcej sprzedawanego paliwa

Skoro po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów zasilanych LPG, to naturalnie coraz więcej stacje muszą kupować tego paliwa. Niestety nie ma to większego wpływu na to po ile oferowane jest paliwo. Popyt odgrywa przy naturalnych obrotach kwestię drugorzędną. Chyba, że faktycznie produktu byłoby znacząco za dużo, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

Mimo wszystko paliwo i tak tanieje i są już stacje paliw, gdzie można tankować po około 2,95 zł/l. Choć oczywiście średnia cena za litr paliwa jest wciąż nieco powyżej 3 złotych za litr. To jednak powinno się szybko zmieniać, a już na pewno gdy wiosna będzie pukała do naszych okien.

lpg diesel zakazy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News