PILNE: Egzamin na prawo jazdy z kolejnymi zmianami! Ministerstwo Infrastruktury już wie co chce zmienić

PILNE: Egzamin na prawo jazdy z kolejnymi zmianami! Ministerstwo Infrastruktury już wie co chce zmienić

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Nadchodzą kolejne duże zmiany, jeżeli chodzi o egzamin na prawo jazdy, ale i nie tylko. Po podniesieniu stawek za mandat oraz zmianach w taryfikatorze, czas na kolejne kroki zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i nie tylko. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało szereg zmian, które jednych mogą zaskoczyć pozytywnie, innych negatywnie.

Nadchodzą zmiany w prawo jazdy

word prawo jazdy

Ministerstwo Infrastruktury już wie, co chce zmienić, aby wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo. Do informacji można dotrzeć m.in. w upublicznionym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Skąd pomysł na zmiany? Zdaniem rządu jest to odpowiedź na raport NIK, który bardzo negatywnie ocenił nadzór nad szkoleniem kandydatów na kierowców i przeprowadzaniem egzaminów na prawo jazdy.

Jedną z największą nowości ma być odbywanie szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą, opiekunem prawnym osoby szkolonej. Już 17-latek, który ukończy kurs teoretyczny, praktyczny, a także kurs pierwszej pomocy, będzie mógł skorzystać z takich jazd z pomocą odpowiedniego oznakowanego pojazdu.

Ma to wpłynąć lepiej na osobę, która wciąż się uczy. To także znakomita alternatywa to zaoszczędzenia pieniędzy, bowiem nie trzeba będzie wykupywać dodatkowych jazd. Co za tym idzie stracą ośrodki szkolenia kierowców, które już negatywnie podchodzą do tego pomysłu, mocno go negując. Trudno się dziwić, skoro mają stracić pieniądze.

prawo jazdy mobywatel

Nauka od najmłodszych lat

Choć czwartoklasista ma jeszcze sporo czasu do egzaminu na prawo jazdy, to jednak będzie już czerpał niezbędną wiedzę. Ma powstać nowy przedmiot 'wychowanie komunikacyjne’, który zostanie zakończony egzaminem na kartę rowerową. Niewątpliwie to bardzo dobry pomysł, który z czasem wpłynie na większa wiedzę wśród młodszych kierowców.

bezterminowe prawo jazdy

Trudniej będzie zdobyć uprawnienia także do kierowania

Co najbardziej istotne, jeszcze trudniej może być zdać prawo jazdy. Ministerstwo Infrastruktury chce, aby pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje nie stanowiły informacji publicznej. Zmiany mają sięgać takżez zmian w ocenie przeprowadzania państwowego egzaminu na prawo jazdy. Chodzi m.in. przez jednoznaczne wskazanie, które błędy popełniane podczas egzaminu skutkują natychmiastowym przerwaniem egzaminu.

Nie tak łatwo będzie także zostać instruktorem, egzaminatora, czy wykładowcy, bowiem tutaj także mają zostać wprowadzone zmiany. Będą znacznie wyższe wymagania wobec osób kandydujących.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News