PILNE: Dziś realnie diesel i benzyna w Polsce kosztuje 3 złote. A i tak jest duże zaskoczenie na stacjach paliw

PILNE: Dziś realnie diesel i benzyna w Polsce kosztuje 3 złote. A i tak jest duże zaskoczenie na stacjach paliw

tankowanie paliwo diesel

Podaj dalej

Kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy, jak dziś tani jest naprawdę diesel i benzyna w Polsce. Bo patrząc realnie oba paliwa kosztują około 3 złote, a więc tyle samo co LPG. Jest jednak jedna rzecz, która sprawia, że trzeba płacić znacznie więcej i niestety nie jest robione nic w kierunku tym, aby to zmienić. Dlatego widzimy ceny na stacjach, takie jakie widzimy.

Diesel i benzyna są naprawdę tanie

Nie wliczając żadnych podatków benzyna kosztuje w rafineriach 2,92 zł/l, a diesel 3,23 zł/l. Tyle tylko, że o takich cenach możemy tylko pomarzyć. Paliwo to rzeka podatków dlatego płacimy za nie praktycznie dwukrotnie więcej niż jest w rzeczywistości warte. Sama akcyza to już 1,15 zł na oleju napędowym i lekko ponad 1,50 zł na benzynie.

Do tego dochodzi VAT, a więc nieznacznie powyżej złotówki – także na każdym litrze. A dalej to już mniejsze i większe różnego rodzaju podatki. Efekt końcowy tego całego łańcucha jaki jest sami widzimy zajeżdżając na stację paliw. Mylne zatem jest mówienie, że diesel i benzyna w Polsce są drogie. Nie, nie są drogie – biurokracja po prostu mocno ingeruje w towar, przez co trzeba za niego słono płacić. I to już na każdym litrze.

Niestety tego typu sytuacja oczywiście nie tyczy się wyłącznie Polski. Podobnie jest niemalże we wszystkich innych krajach, gdzie budżety krajowe są mocno zasilane przez kierowców. Dlatego też każy nowy podatek do paliwa budzi ogromne kontrowersje. Od ostatniego jednak minęło już kilka lat. Dziś nikt nie odważy się nawet mówić o kolejnym nowym.

Apele o obniżenie podatków

Nic więc dziwnego, że pojawiały się w Sejmie już apele o to, aby obniżyć dla dobra kraju podatku na paliwa. Dyplomatycznie stwierdzono jednak, że nic to nie da, bowiem stacje paliw wyrównają to sobie podwyższając marże. Krótko mówiąc – skoro ma zarobić na tym ktoś inny, lepiej będzie jak zarobi budżet państwa.

Kontrowersji w kwestii paliwa będzie przybywało, a dla polityków w takich sytuacjach to jak zawsze dobry powód do sporów. Mimo wszystko wsparcia z tej strony nie ma co się spodziewać. Za diesel i benzynę wciąż będziemy płacić dużo i trzeba tylko pamiętać, co jest w dużej mierze tego przyczyną. Bo paliwo samo w sobie jest stosunkowo tanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News