PILNE: Prawo jazdy w Polsce z dużymi zmianami. To koniec z odbieraniem uprawnień za rażące przekroczenie prędkości?

PILNE: Prawo jazdy w Polsce z dużymi zmianami. To koniec z odbieraniem uprawnień za rażące przekroczenie prędkości?

prawo jazdy policja

Podaj dalej

Każdy kierowca w Polsce ma świadomość tego, kiedy może stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Dzieje się to m.in. w sytuacji, gdy przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym bądź przewozi zbyt dużą liczbę pasażerów. Okazuje się jednak, że trzeba będzie wycofać się z tego bądź wprowadzić znaczące poprawki. Okazuje się, że takie działanie jest bezprawne.

Kierowcy już nie będą tracić prawo jazdy?

mandat policja grzywna
fot, policja.pl

Sejm przychyla się do wniosku I prezes Sądu Najwyższego w kwestii odbierania prawo jazdy kierowcom na trzy miesiące. Podobnego zdania jest również Rzecznik Praw Obywatelskich. Wszyscy chcą stwierdzenia niekonstytucyjności przepisów o administracyjnym zatrzymywaniu uprawnień za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Starostwa autoamtycznie odbiera uprawnienia na trzy miesiące, a kierowca pozostaje w tej sytuacji bezradny. Nie ma tutaj oczekiwania np. aż sprawą zajmie się sąd i wymierzy karę za wykroczenie. Poszkodowany nawet jak się odwoła od tej decyzji to i tak niewiele to daje. Jeżeli sąd karny potwierdzi jego wersję, kara administracyjna już jest zwykle odbyta, bo postępowanie z reguły trwa znacznie dłużej.

Dlatego wszyscy dostrzegają tutaj potrzebę wprowadzenia zmian, bo przepis ten jest niekonstytucjonalny. W obecnej formie norma ta narusza zasadę lojalności państwa względem obywateli, prawo do sprawiedliwego procesu oraz zasadę dwuinstancyjności postępowania. Kierowca zawsze stoi po przegranej stronie, a tak po prostu być nie może.

mandat taryfikator policja
fot, policja.pl

Sam przepis niewiele wnosi?

Gdy odbieranie prawo jazdy weszło w życie sądzono, że będzie to doskonały bat na kierowców. Przez te kilka lat dane pokazują, że bezpieczeństwo na drogach znacząco nie zmalało. Dlatego pojawia się też pytanie, czy jest sens, aby taki przepis dalej obowiązywał. Zwłaszcza skoro jego zapis i forma istnienia budzi coraz większe zastrzeżenia.

Wydaje się jednak, że dla dobra społeczeństwa i bezpieczeństwa, lepiej aby taka kara pozostała. Trzeba jednak wprowadzić ją w taki sposób, aby miała dawała ona możliwość bronienia się tym, którzy czują się poszkodowani. W obecnej sytuacji nie ma takiego rozwiązania, co na pewno nie jest korzystne. Niewątpliwie czas wprowadzić tutaj sporo zmian.

mandat pieniadze kierowca
fot, policja,pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News