PILNE: Duże zmiany przed kierowcami jeżdżącymi na LPG. Będą musieli przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości

PILNE: Duże zmiany przed kierowcami jeżdżącymi na LPG. Będą musieli przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości

gaz tankowanie LPG

Podaj dalej

W Polsce praktycznie co siódmy samochód poruszający się po drodze posiada instalację LPG. Większość osób decydując się na taki auto, jest w jego posiadaniu całkowicie świadomym. Chodzi oczywiście o nic innego jak oszczędzanie, bowiem tak naprawdę tylko to paliwo jeszcze je gwarantowało. Teraz jednak żyjemy nieco w innych czasach i rodzi się pytanie, czy dalej pojazdy na gaz będą cieszyły się popularnością.

LPG pobiło rekord

Patrząc tylko na ostatnie dni, kierowcy tankujący autogaz mogą przeżywać po prostu szok. I podać to mogę na osobistym przykładzie. W ostatni weekend tankowałem LPG za 2,84 zł/l, a dziś za 3,04 zł l. Cena powyżej trzech złotych gości już praktycznie wszędzie, a tam gdzie jeszcze nie zawitała pojawi się lada dzień. To też oznacza nic innego jak fakt, że właśnie płacimy za to paliwo najdrożej w historii Polski.

Ale spokojnie – to nie ostatnie słowo. Będziemy wszyscy uczestniczyli w pobijaniu kolejnych rekordów i wypatrywaniu najwyższych cen w Polsce. Choć w przypadku statystyk najważniejsza jest średnia krajowa, a ta już osiągnęła najwyższy poziom. W przyszłym tygodniu zestawienie zapewne pokaże, że jest już nie tylko trójka z przodu na stacjach, ale także właśnie w zbiorczym zestawieniu kraju.

W ostatni tydzień września LPG tankowano średnio za 2,96 zł/l, czyli aż o 11 gr/l drożej niż tydzień wcześniej. Teraz zapowiada się, że trzeba będzie dołożyć do tego kolejne minimum 10 groszy. I pomyśleć, że jeszcze przed wakacjami cieszyliśmy się cenami oscylującymy na poziomie 2,20 zł/l. Aż trudno uwierzyć jak drastycznie drożeje paliwo.

Do jakiego poziomu dojdzie autogaz?

Wszyscy kierowcy wypatrują końca podwyżek, ale tego tak naprawdę nie widać. Wiadomo, że LPG wciąż będzie drożało, tak samo jak będzie drożała benzyna i olej napędowy. Stawa za autogaz na koniec roku może oscylować w przedziale 3,30-3,40 zł/l. Będzie to zatem ponad złotówkę drożej, niż w najlepszym okresie.

Mało tego – będzie to również około 50 procent drożej! Tak naprawdę wydając pieniądze, na co trzecie tankowanie, te wcześniej byłoby po prostu za darmo. To pokazuje skalę problemu z jakim musimy się wszyscy mierzyć. Aż trudno uwierzyć w to, że kiedyś powrócimy do normalności, bowiem musimy uczyć się jej na nowo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News