PILNE: Duża zmiana, jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC na samochód! Kierowcy mają powody do zadowolenia

PILNE: Duża zmiana, jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC na samochód! Kierowcy mają powody do zadowolenia

polisa oc ubezpieczenie

Podaj dalej

Duże zaskoczenie i duża zmiana dla osób, które muszą wykupić ubezpieczenie OC na swój samochód. W dobie drożejących rzeczy i ogromnych wydatków okazuje się, że polisy tanieją! Jak wynika z najnowszego raportu w trzecim kwartale kierowcy płacili mniej średnio o 12 złotych od poprzedniego. To wręcz zaskakujące.

Ubezpieczenie OC coraz tańsze

„Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych” donosi, że obecnie średnia polisa w Polsce jest warta 587 złotych. Najtańsze ubezpieczeni OC mogli wykupić mieszkańcy takich województw jak kujawsko-pomorskiego (562 zł), małopolskiego (565 zł), opolskiego (568 zł) i podkarpackiego (576 zł). Z kolei średnią podnosili kierowcy w pomorskim (729 zł), dolnośląskim (674 zł) i mazowieckim (669 zł).

Jak się okazuje różnica w cenie zależnie od województwa najtańszego, a najdroższego sięga 221 złotych.  Do dużych zmian dochodzi natomiast na przestrzeni roku w Opolu, czyli najtańszym województwie. Tam zanotowano największy wzrost cen, bowiem o 9 procent. Trudno się jednak temu dziwić, skoro ceny było już mocno zaniżone.

Ale i tak są! Od kilku miesięcy słyszymy, że ubezpieczenie OC będzie drożeć i apelują o to różne środowiska. Chodzi o kwestie związane z odszkodowaniami. Proporcje są niezwykle rozbite, bowiem ceny napraw, usług i cześci poszły przez ostatnie dwa lata znacznie w górę. Natomiast tak jak widać polisy wciąż tanieją. Dlatego słychać apele o zaprzestanie praktyk zbijania cen w walce konkurencyjnej.

Profil kierowcy także ważne

To w jakim województwie mieszka kierowca to jedno, ale istotny jest także jego profil. Ważny jest wiek kierowcy, to ile ma prawo jazdy i najważniejsze – czy dana osoba zaliczyła już jakieś szkody. Najwięcej płacą kierowcy, którzy nie skończyli 25 lat. Tutaj ich ubezpieczenie OC może być nawet sto procent większe. Co ciekawe, single płacą za polisę średnio o 27 procent więcej niż osoby zamężne lub żonate, ale też o 19 proc. więcej niż średnia krajowa.

W przypadku jeżeli doprowadził dany kierowca do szkody wtedy jego składa jest średnio 50 procent większa niż średnia. Ważny jest również samochód, który ubezpieczamy. Jeżeli ma on mały silnik bądź jest elektrykiem, wtedy możemy liczyć na to, że polisa na niego będzie niższa

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News