PILNE: Dostałeś mandat? Od stycznia rząd na takich jak ty zarabia miliony złotych!

PILNE: Dostałeś mandat? Od stycznia rząd na takich jak ty zarabia miliony złotych!

policja mandat kontrola

Podaj dalej

Ten, kto twierdził, że wysoki mandat to tylko i wyłącznie zastrzyk gotówki dla budżetu państwa, ma ku temu mocny argument. Jak wiadomo w pierwszym miesiącu bezpieczeństwo na drogach praktycznie nic się nie poprawiło, a wręcz się niewiele pogorszyło. I choć wielu kierowców jeździ wolniej, to jednak nie ci którzy powinni.

Mandat żyłą złota

prawo policja kontrola mandat

Okazuje się, że łączna wartość mandatów wzrosła o około 300 procent – donosi Money.pl. A przynajmniej taka sytuacja ma w jednym z województw. Komenda Wojewódzka Policji w Opolu informuje, że w ubiegłym roku wystawiła 5258 mandatów karnych za przekroczenie prędkości na łączną kwotę 579 tys. zł.

Z kolei w tym roku funkcjonariusze wystawili mandaty za zbyt szybką jazdę na kwotę w sumę 1 468 600 zł! Warto dodać, że mandat był wystawiany w mniejszej ilości, bowiem otrzymało go 4865 kierowców. Jak donosi Money.pl o dane zostały poproszone wszystkie komendy wojewódzkie policji, w tym stołeczna. Wszystkie pozostałe poinformowały, że nie prowadzą takich statystyk.

Matematycy mogą się pobawić jednak w statystykę i wyciąganie średniej. Biorąc pod uwagę oczywiście dane i kwoty z KWP w Opolu. W woj. kujawsko-pomorskim w styczniu tego roku wręczono 10 892 mandatów. To więcej o 447 niż w tamtym roku. Z kolei w warmińsko-mazurskim mandat otrzymało 6861 kierowców. Tutaj liczba jest większa 2193. Z kolei w łódzkim oraz podlaskim nastąpił kolejno wzrost o 539 do 8456 i o 2792.

mandat pieniadze kontrola

Policja chętnie wręcza mandaty

Większa ilość ukaranych oznacza większa ilość wystawionych mandatów, a także samych kontroli. I potwierdza się to w rzeczywistości, bowiem na drogach można zaobserwować więcej funkcjonariuszy. Nie trudno jednak zgodzić się z tym, że często łapią nie tych, co trzeba. Łapani są nawet kierowcy przekraczający prędkość o nieco ponad 10 km/h na drogach szybkiego ruchu.

Biorąc pod uwagę skalę niebezpieczeństwa takiego kierowcy, jest ona bliska zeru. Można odnieść wrażenie, że mundurowi są rozliczani z ilości kar jakie wypiszą. Nie chcą najwidoczniej usłyszeć od przełożonego, że byli 8 godzin w pracy a wystawili mandat tylko kilku kierowcom. W takich sytuacjach lepiej o wyrozumiałość i pouczenie niż grzywnę.

mandat policja kontrola

Oczywiście, policja nie łapie wyłącznie tylko co przekraczają prędkość o 1o km/h – żeby była całkowita jasność. Świadczy o tym chociażby fakt o którym pisze Money.pl – blisko trzykrotnie większym wpływie z mandatów z Urzędy Skarbowego w Opolu. Najważniejsze, aby wszystko było robione dla bezpieczeństwa, a nie bezmyślnych wytycznych skierowanych na typową łapankę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News