PILNE: Dobra informacja dla tankujących LPG. Zbliża się koniec wysokich cen?

PILNE: Dobra informacja dla tankujących LPG. Zbliża się koniec wysokich cen?

Tankowanie LPG gaz

Podaj dalej

Kierowcy tankujący LPG w ostatnim czasie coraz mocniej mogą przecierać oczy ze zdumienia. Cena paliwa w ostatnim czasie mocno szybuje w górę i praktycznie najlepsi analitycy mają problem ocenić, na jaki pułap się ostatecznie wzniesie. Zwłaszcza, że to rosnący ceny gazu w dużej mierze doprowadzają do tego co się dzieje nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich innych krajach.

Światełko w tunelu dla LPG

Rosyjski koncern petrochemiczny Sibur poinformował, że zostały już przywrócone dostawy surowców z fabryki Gazpromu w Nowym Urengoju. Choć jak zaznaczono – wciąż jeszcze nie w docelowym wymiarze. Mimo wszystko to bardzo dobra informacja dla tych, którzy posiadają autogaz w swoim samochodzie. Bardziej realne staje się to, że ceny choć na trochę wyhamują.

Nieco ponad dwa miesiące temu miała miejsce poważna awaria i tak naprawdę jej skutki są wciąż odczuwalne przez kierowców. Wszystko za sprawą drożejącego LPG, bo to właśnie jego produkcja wówczas najbardziej ucierpiała. O ile dla rosyjskich kierowców nie stanowiło to problemu, to jednak dla innych krajów już tak.

Obecnie gaz praktycznie w całej Polsce przekroczył już granicę 3 zł/l, a bardziej zbliża się do kwoty 3,20 zł/l. Patrząc pół roku do tyłu tankując te paliwo płaciliśmy na każdym litrze o złotówkę mniej niż obecnie. Wówczas nikt nawet w czarnych scenariuszach nie brał po uwagę, że pod koniec roku w takiej cenie będzie dostępne LPG na stacjach paliw.

Awaria to nie wszytko

Oczywiście to, że produkcja LPG będzie większa niż przez ostatnie miesiące nie oznacza, że nagle paliwo zacznie mocno tanieć. Nie ma też perspektyw na to, że wróci do ceny chociażby sprzed kilku tygodni. To, że w Nowym Urengoju awaria została naprawiona, oznacza, że w nieco dalszej perspektywie ceny nie będą aż tak rosły. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż są nałożone sankcje na Białoruś przez Unię Europejską.

Mimo wszystko to właśnie gaz jest obecnie jednym z droższych ”paliw”, przez co rośnie ropa ceny naftowej. To też oznacza, że autogaz nie może być dostępny w takich cenach, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Sytuacja potrwa na pewno jeszcze kilka miesięcy, zanim nastąpi pewna stabilizacja. Pytanie jednak, czy LPG wróci do ”normalnej” ceny, pozostaje otwarte.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News