PILNE: Do końca wakacji paliwo na stacjach tańsze o 2 złote! Obietnica Jarosława Kaczyńskiego wchodzi w życie

PILNE: Do końca wakacji paliwo na stacjach tańsze o 2 złote! Obietnica Jarosława Kaczyńskiego wchodzi w życie

paliwo dodatek rzad

Podaj dalej

Rząd przyjął wniosek, dzięki któremu paliwo w Polsce będzie znacząco tańsze. To sytuacja bez precedensu, bowiem kwota tankowania będzie znacząco niższa od tego, co wyświetla się teraz na dystrybutorach. Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego została zatem spełniona, a tankowanie dla bardzo dużej grupy osób będzie naprawdę tanie.

Paliwo tańsze aż o 2 złote

paliwo paliwa rodzaj syntetyczne hybryda spalinowy silnik zakaz
fot. freepik.com – MrDm

Jest zgoda rządu na to, aby dwukrotnie podnieść dopłaty do zakupu paliwa przez rolników. Jarosław Kaczyński już wcześniej zapowiadał takie rozwiązanie i znajduje ono w końcu poparcie w rzeczywistości. To odpowiedź m.in. na ostatnie protesty rolników, którzy domagali się zmian w związku z wysokimi cenami oleju napędowego na stacjach.

Zwrot za paliwo będzie wypłacany na wniosek producenta rolnego. Musi on zostać złożony do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i dotyczyć okresu od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku. Jak zatem widać prawo w tym przypadku będzie działało wstecz, bowiem mamy już końcówkę kwietnia. Do wniosku trzeba będzie dołączyć faktury VAT lub ich kopie, co będzie dowodem zakupu oleju napędowego we wspomnianym okresie.

”W 2023 r. do ilości oleju zakupionego w okresie od 1 lutego do 31 lipca oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługiwać będzie stawka zwrotu w wysokości 1,46 zł oraz dodatkowa pomoc w wysokości 0,54 zł na 1 litr oleju napędowego” – napisano w komunikacie rządu. Należy jednak podkreślić, że zawarto zapis, iż wypłata dodatkowych 54 gr nastąpi tylko i wyłącznie, jeżeli zgodę na to wyrazi Komisja Europejska.

benzyna diesel ceny paliw paliwo marża opłaty podatki vat akcyza
fot. freepik

Dwa razy więcej niż przed rokiem

Warto zwrócić uwagę, że dodatek ten jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym roku. To bardzo duża pomoc finansowa dla rolników, którzy w tym roku znaleźli się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż w ostatnich latach. To istotna zmiana, która musi zadowolić bardzo wiele osób, które na co dzień mierzyli się z problemem.

Czy sprawi to, że ceny w sklepach będą niższe? To zapewne okaże się z czasem, ale każe dofinansowanie to ogromny plus, który powinien wpłynąć na dalsze zmiany. Tańsze paliwo to na pewno duża korzyść dla społeczności wiejskiej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News