PILNE: Diesel znika z Polski! Kierowcy już zaczynają płacić za konsekwencje zmian

PILNE: Diesel znika z Polski! Kierowcy już zaczynają płacić za konsekwencje zmian

silnik wysokoprezny diesel

Podaj dalej

To już nie są spekulacje, a definitywne zmiany, które zachodzą patrząc na silnik typu diesel. W Polsce zaczyna być widać zmiany, które zachodzą nie tylko w całej Europie, ale i na świecie. Z miesiąca na miesiąc aut z taką jednostką napędową jest coraz mniej do nabycie. To na pewno może dziwić, bowiem Polska miała stać się przecież ”śmietnikiem” tych aut.

Diesel budzi coraz mniejsze zainteresowanie

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Dokładne dane na temat samochodów używanych z silnikiem typu diesel przygotowało AAA Auto. Liczba ofert tych pojazdów wyniosła 110 tys. 938 w marcu tego roku, co oznacza spadek o 23 tys. 410 od początku pandemii. Od 2019 roku liczba tych samochodów spadła o 67 tys. 182, co trzeba uznać za bardzo duży wynik, a przy tym zaskakujący.

Winy w tym wszystkim na pewno można szukać w tym, że rynek nieco się zmienił przez ostatnie dwa lata. Mało jest osób chętnych do tego, aby sprzedawać samochód i kupować kolejny, nowszy. Brakuje nowych aut i brakuje chętnych do tego, aby sprzedawać te które mają. Rynek się kurczy, a więc taki diesel czy benzyniak, też ma ciężko się przebić w tego typu danych.

Oczywiście nie wszystko należy też przekładać na liczbę pojazdów. Społeczeństwo też staje się bardziej świadome i mniej chętnie kupuje silnik typu diesel, decydując się często na benzynę. To też efekt tego, że olej napędowy jest niemal o złotówkę droższy, a więc nie zachęca to do kupowania takiej jednostki napędowej.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Olej napędowy coraz mniej zachęcający

Diesel na przyszłe lata wydaje się mieć jedno społeczne zadanie – ma być go coraz mniej, ma znikać i z czasem stać się wręcz czymś niespotykanym. Już kiedyś wspominaliśmy o tym, że najchętniej będzie wyeliminować silniki wysokoprężne z dróg w prosty sposób. Podnosząc po prostu cenę tego paliwa w znaczący sposób. Z czymś podobnym mamy właśnie do czynienia.

Nikt nie będzie chciał posiadać i kupować używanego auta, jeżeli paliwo będzie nieopłacalne do jazdy. I tak będzie zapewne wyglądała przyszłość tego diesla. Wszyscy pamiętamy, że kiedyś był on tańszy niż benzyna, ale wszystko dość mocno się zmieniło. I raczej nie ma co liczyć na to, że znów będzie jak kiedyś.

ceny paliw diesel
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News