PILNE: Diesel zdrożał dziś o kilkadziesiąt groszy! Początek podwyżek ceny paliw w Polsce rozpoczęty

PILNE: Diesel zdrożał dziś o kilkadziesiąt groszy! Początek podwyżek ceny paliw w Polsce rozpoczęty

diesel ceny paliw polska

Podaj dalej

Diesel zakończył piękny sen kierowców, jeżeli chodzi o korzystną cenę za tankowanie. W środę jego wartość znacząco poszła w górę i pomału można zapominać o tym, że na stacjach paliw będzie obowiązywała szóstka z przodu. Dzisiejsza podwyżka całkowicie wyklucza taką możliwość i zapowiada, że lada moment pojawi się siódemka z przodu, tam gdzie wcześniej zniknęła.

To koniec. Diesel znów za ponad 7 złotych

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Bardzo długo i bardzo przyjemnie obserwowało się jak taniał diesel w Polsce. Niestety to co dobre się skończyło. Właśnie nadeszła podwyżka ceny tego paliwa w hurcie i obecnie średnia w kraju wynosi 6,40 zł/l. Oznacza to, że po doliczeniu VAT olej napędowy kosztuje 6,91 zł/l, a po doliczeniu marży już ponad 7 złotych. Mało która stacja zdecyduje się na tak małe zyski.

Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę co dzieje się z ropą Brent. A tam już na obecną chwilę baryłka zbliża się do kwoty 106 dolarów, a więc cały czas jest tendencja wzrostowa. Do tego złotówka słabnie, co sprawia, że dolar jest coraz droższy, a więc ropa będzie zakupowana za większą kwotę. Szybko zmieniła się zatem tendencja dla paliw.

Co za tym idzie można spodziewać się, że jeszcze przed Wielkanocą średnia krajowa za diesel pójdzie jeszcze górę. Teraz najistotniejsze jest to, kiedy kierowcy zobaczą te zmiany na stacjach paliw. Wydaje się, że może to nastąpić jeszcze przed zbliżającymi się świętami. Ale korekty będą jak na razie symboliczne.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.pl

Rosja grozi ceną 150 za baryłkę

Rosjanie odnieśli się do sytuacji ropy na świecie i stwierdzili, że Europę może czekać najgorsze. Chodzi o cenę ropy, która może kosztować nawet ponad 150 dolarów za baryłkę, jeżeli będzie embargo na rosyjską ropę. Chęć wprowadzenia go doprowadza do tego, że już teraz rynek zaczyna pomału reagować.

Unia Europejska na razie bardzo skrupulatnie bada sytuację pod względem szybkiego wprowadzenia embargo. Konsekwencje tego wydają się jednak dość duże, bowiem na współpracę nie chce pójść OPEC+. Dużo zanków zapytania jest zatem pod względem tego, ile będzie kosztował diesel np. za miesiąc, dwa, czy w dalszych terminach.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News