PILNE: Diesel za moment będzie kosztował ponad 8 złotych. Panika wśród kierowców widzących skale podwyżek i zbliżającego się kryzysu

PILNE: Diesel za moment będzie kosztował ponad 8 złotych. Panika wśród kierowców widzących skale podwyżek i zbliżającego się kryzysu

PILNE: Diesel za moment będzie kosztował ponad 8 złotych. Panika wśród kierowców widzących skale podwyżek i zbliżającego się kryzysu

Podaj dalej

To jak drożeje diesel może przerażać nawet tych, którzy nie tankują tego paliwa. Trzy dni i 30 groszy podwyżki to już nie są żarty. Zwłaszcza że przez ostatnie dni sytuacja wyglądała niewiele lepiej. Efekt tego jest taki, że obecnie w samej cenie hurtowej olej napędowy jest wyceniany na średnią cenę 7,15 zł/l. Niedawno taniej kosztował w detalu.

Miażdżące podwyżki za diesel

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Coraz gorzej wygląda sytuacja na polskim rynku, jeżeli chodzi o diesel. Ale tak naprawdę problem tego paliwa nie dotyczy wyłącznie nas, a wszystkich krajów. Niestety jest ogromny popyt na olej napędowy, a podaż nie jest w stanie tego nadgonić. Efekt tego jest taki jak zawsze w tego typu sytaucjach – rośnie wyraźnie cena, a na produkt stać tylko daną część społeczeństwa.

I tak znów będzie w Polsce, że po raz kolejny nie wszyscy będą mogli pozwolić sobie na to, aby jeździć autem. Po raz kolejny do łask wróci komunikacja miejska bądź wspólne podróże ze znajomymi do pracy. Społeczeństwo na nowo będzie musiało radzić sobie z kryzysem, który wyrasta na nowo. Wygląda jednak na to, że jego siła teraz tym razem będzie znacznie większa.

Posiadanie auta z silnikiem wysokoprężnym jest niewątpliwie niezwykle kłopotliwe w dzisiejszych czasach. Lada moment coraz wyraźniej dojdzie do sytuacji, że diesel nie będzie kupowany, a będzie chętnie sprzedawany po lepszej cenie. Po prostu mało kogo będzie stać na utrzymanie takiego pojazdu przy takiej cenie paliwa. Tym bardziej, jeżeli wyświetli się na pylonie kwota powyżej 8 złotych. A taki scenariusz jest już praktycznie na wyciągnięcie ręki, bo po doliczeniu podatku i marży będzie brakowało już niewiele.

benzyna diesel lpg ceny paliw
fot. freepik.com – rcphotostock

Problem będzie narastał

Eksperci w najnowszych prognozach informują jasno – problem będzie rósł, jeżeli chodzi o diesel. A kolejne kryzysy związane z rynkiem paliw mogą go tylko pogłębić. Kończy się okres wakacyjny, co z reguły zawsze pozwalało obniżyć ceny paliw. Teraz o tym nie ma mowy, a jedyne co to podwyżki mogą być nie aż tak duże. Ale mimo wszystko będą nieuniknione.

Warto mieć to na uwadze planując budżet domowy, czy dokonując zakupu auta. Diesel może naprawdę wprowadzić w kłopoty finansowe nawet bardziej zamożne osoby. Wystarczy tylko sobie przeliczyć ile na paliwo wydaję tankujący benzynę czy nie wspominając o LPG, a ile osoby jeżdżące na olej napędowy. Różnice są bardzo duże, a będą coraz większe. Wrzesień może pokazać czarną stronę niegdyś taniego i cenionego paliwa.

Od 22 sierpnia takie ceny paliw (diesel, benzyna, LPG)
fot. freepik.com – Max4e

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News