PILNE: Diesel w Polsce znów kosztuje poniżej 7 złotych. Z kolei benzyna już praktycznie schodzi poniżej 6 złotych

PILNE: Diesel w Polsce znów kosztuje poniżej 7 złotych. Z kolei benzyna już praktycznie schodzi poniżej 6 złotych

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Coraz niższa cena za diesel i benzynę w Polsce po raz kolejny może cieszyć kierowców. Ceny obu paliwa na koniec miesiąca ponownie schodzą poniżej wyższych wartości. Jest taniej, co na pewno może cieszyć, ale mimo wszystko tankowanie wciąż pozostaje bardzo drogie. Przynajmniej względem tego co płaciliśmy kiedyś.

Diesel z szóstką z przodu, benzyna z piątką

diesel benzyna lpg tankowanie
fot. freepik

Już niemal od tygodnia ceny paliw w hurcie tanieją, ale dzieje się to naprawdę bardzo powoli. Diesel właśnie spadł poniżej bariery 7 złotych i dokładnie kosztuje 6,99 złotych po przeliczeniu na litr. Oznacza to, że na stacjach powinniśmy za niego płacić nieco ponad 7,55 złotych, zależnie od tego jaka zostanie naliczona marża. Z reguły obecnie wynosi ona około 10-20 groszy na litrze.

Do zejścia poniżej 7 złotych w cenie detalicznej zatem jednak wciąż długa droga. Ale na szczęście perspektywy ku temu, jak na razie wyglądają dość dobrze. Ropa Brent kosztuje niewiele ponad 100 dolarów, a więc w ostatnim czasie jej cena znacząco spadła. Teraz wszyscy oczekują momentu, kiedy znów będzie kosztowała poniżej 100 dolarów.

W takiej sytuacji pozwoli to jeszcze bardziej obniżyć ceny paliw. Zdecydowanie w lepszym położeniu pozostaje wciąż benzyna, która lada moment spadnie poniżej 6 złotych za litr. Brakuje jej do tego już 7 groszy i w najnowszym zestawieniu średnich cen hurtowych w Polsce, jej cena może zaczynać się od 5 złotych. Żeby jednak taka cena była w detalu, to podobnie tak jak za diesel – potrzeba na to więcej czasu.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.pl

Jaki będzie kwiecień dla kierowców na stacjach paliw?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jaki był marzec pod względem ceny paliw. Za diesel i benzynę płaciliśmy rekordowe ceny na stacjach paliw w historii Polski. Powodem tego była sytuacja na Ukrainie, na której wciąż Rosja prowadzi działania militarne. Nic więc dziwnego, że sytuacja wciąż pozostaje bardzo napięta pod względem cen ropy. Wciąż można spodziewać się niespodziewanego pod tym względem.

Cena za baryłkę potrafi szybko wzrosnąć i szybko spaść, co później widać na stacjach paliw. Nie wiadomo kiedy sytuacja się unormuje, bowiem czynników sprzyjającym zmianom jest bardzo wiele. I szybko znajdują one odzwierciedlenie na giełdzie. Koniec końców widać to także przy dystrybutorach, kiedy trzeba zatankować diesel czy popularną 95-kę.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News