PILNE: Diesel w Polsce znacząco drożeje. A przecież ropa tak potaniała. Płacimy dużo więcej niż naprawdę powinniśmy?

PILNE: Diesel w Polsce znacząco drożeje. A przecież ropa tak potaniała. Płacimy dużo więcej niż naprawdę powinniśmy?

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Duże zaskoczenie, lekko mówiąc, przynosi najnowszy raport ceny za diesel w Polsce. Patrząc na to jak ostatnio tanieje ropa mogłoby się wydawać, że wraz za nią powinny lecieć w dół ceny paliw. Przynajmniej tak to działa w dużym uproszczeniu. Okazuje się jednak, że nawet gdy ropa średnio 10 dolarów mniej, to na niższe ceny paliw nie ma co liczyć.

Dlaczego diesel podrożał, choć powinien stanieć?

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Ceny paliw w Polsce i tak w pierwszym kwartale lipca, są niższe niż pod koniec czerwca. Co zatem idzie – diesel, benzyna, ale i LPG potaniały. Ale to tak naprawdę ostatnie dni przynoszą znaczne obniżki ropy na giełdzie, a tego wciąż nie widać na stacjach paliw. Mało tego – średnia cena hurtowa za diesel poszła w górę blisko o 10 groszy, a benzyny niewiele się zmieniła w dół.

Problem jest jeden – najsłabsza złotówka od wielu lat. Dolar na obecną chwilę wyceniany jest na 4,80 złotych, a euro o grosz więcej. I o ile euro jest o około 20 groszy droższe niż jego ”normalna” cena znana nam z ostatnich miesięcy przed wojną, tak dolar jest już o 80 groszy – 1 złotych, droższy od tego, z czym nam się kojarzył przez ostatni czas.

A to właśnie dolar to waluta w której dokonywany jest zakup surowca. Dlatego też choć z jednej strony wszystko dzieje sie w kierunku takim, aby diesel i benznyna taniała, to z drugie idzie mocno kontra. Tym samym pojawia się taki kontrast, że ceny paliw mają bardzo ciężko potanieć więcej, do takiego poziomu, jaki oczekujemy.

spalanie paliwo klimatyzacja
fot, freepik

Trudny początek tygodnia

Z reguły najwięcej jeżeli chodzi o ceny paliw zawsze dzieje się w drugiej połowie każdego dnia. Jest to wynikiem wielu działań gospodarczych, politycznych i społecznych. Dlatego też pozostaje bacznie obserwować sytuację, która przełoży się na to, ile kierowcy zapłacą za diesel i benzynę w kolejnych dniach. Najważniejsze, aby tendencja ropy była dalej spadkowa.

Bo z umocnieniem się polskiej złotówki na tle innych walut, nie będzie tak łatwo w najbliższych tygodniach. Sytuacja ma bardziej tendencję do pogarszania się, niż polepszania. Lipiec na pewno nie będzie łatwym miesiącem dla tankujacych, choć na pewno w pewnym sensie lepszym, niż czerwiec, bo nieco tańszym.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News