PILNE: Diesel w Polsce za ponad 10 złotych?! Jak bardzo kierowcy odczują sankcje nałożone przez Unię Europejską

PILNE: Diesel w Polsce za ponad 10 złotych?! Jak bardzo kierowcy odczują sankcje nałożone przez Unię Europejską

ceny paliwo diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Diesel w naszym kraju może spotkać bardzo duży deficyty, w związku z nałożonymi sankcjami na Rosję przez Unię Europejską. Takie wnioski wysuwa część osób, a tego samego obawiają się sami kierowcy. Wówczas ceny paliw moga poszybować do poziomu, o którym dziś nawet nikt nie chce myśleć. Czy taki scenariusz jest rzeczywiście realny?

Zapłacimy bardzo dużo za diesel?

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego uspokaja – nie trzeba martwić się o to, że diesel będzie dostępny na wybranych stacjach w kosmicznych cenach. I to nawet pomimo tego, że dane mogą pokazywać coś niepojącego. W ubiegłym roku bowiem około 73 procent całego zapotrzebowania pochodziło z importu do Polski. Najwięcej właśnie oleju napędowego sprowadzano z Rosji – 66,5 procent.

Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej jest bardzo mocny. Zakłada on zakończenie importu ropy naftowej z Rosji w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych do końca roku. Wiele krajów zatem stoi przed nielada wyzwaniem – będą musiały sprowadzać ropę z innych zakątków świata, a  nawet i samych gotowych paliw jak diesel lub benzynę.

Jako kraj możemy czuć się bezpieczni, bowiem mamy skąd sprowadzać paliwa. W tym celu prowadzone są już także bardzo zaawansowane rozmowy. Rozwiązań jest bardzo wiele, a więc śmiało można powiedzieć, że Polsce nie grozi kryzys paliwowy. W dodatku sankcje będą wiązały się z okresem przejściowym, nie będzie to natychmiastowy proces.

diesel benzyna cena paliwa
fot. freepik.com

Ceny jednak w niewielkim stopniu to odczują?

Sprowadzając produkty z innych krajów wiąże się to rzecz jasna z nowymi umowami, kosztami, jak i samą ceną transportu. Koszty te zawsze zostaną ostatecznie przerzucone na kierowców. Nie będą to jednak duże i znaczące sumy, a bardziej symboliczne. Jeżeli sytuacja na rynku się unormuje, tak naprawdę będzie to nawet niezauważalne.

Diesel i benzyna prędzej czy później wrócą do normalnej ceny. Dziś jednak można sobie zadać pytanie, czym jest ta ”normalna cena”. Po dwóch latach wartość pieniądze wygląda zupełnie inaczej, do tego jest inflacja na bardzo wysokim poziomie. Kiedyś cena 5-5,50 zł/l była dla Polaków normalną, lecz wysoką. Teraz może to być 6-6,50 zł/l i raczej nikogo to nie powinno z czasem dziwić.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News