PILNE: Diesel w Polsce z kolejną wielką obniżką! Ta cena zaskakuje już nawet największych sceptyków tankowania

PILNE: Diesel w Polsce z kolejną wielką obniżką! Ta cena zaskakuje już nawet największych sceptyków tankowania

diesel ceny paliwa

Podaj dalej

Cena za diesel po raz kolejny powędrowała w dół i umocniła to paliwo znacząco już poniżej kwoty 7 złotych za litr. W Polsce już praktycznie żadna stacja paliw nie powinni oferować tego paliwa w kwocie zaczynającej się od liczby 7. Jedynie te stacje, które wciąż kupowały te paliwo w znacznie wyższej cenie i mają problem ze zbytem, mogą oferować taką cenę. Tylko, że kłopot ze sprzedaża mogą być jeszcze większe niż wcześniej.

Diesel po 6,23 zł/l

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Średnia cena hurtowa za diesel wynosi już 6,23 zł/l i jest najniższa od wielu tygodni. Po doliczeniu podatku cena wynosi już 6,72 zł/l i do niej wystarczy już tylko doliczyć odpowiednią marżę. Gołym okiem widać, że cena ponad 7 złotych za litr, jest już praktycznie niemożliwa. Warto mieć oczy otwarte i obserwować, gdzie w okolicy ceny spadają razem z tymi hurtowymi.

Wciąż bowiem bywają przypadki, że na niektórych stacjach paliw właścicielom bardzo ciężko schodzić z ceny. W najbliższym czasie czekają nas kolejne obniżki, bowiem cena hurtowa paliwa krąży już nawet poniżej 100 dolarów. De facto mamy do czynienia z cenami sprzed rozpoczęcia wojny, tyle tylko, że wtedy nie była tak mocno zawyżona marża modelowa, o której tak głośno się ostatnio mówi.

Paliwo o którym mowa pełni także bardzo ważną rolę w gospodarce. To przecież diesel jest głównym paliwem w transporcie, a jego wysoka cena tylko zawyżona ceny wszelkiego rodzaju produktów na rynkach. Niższa cena na pewno nie doprowadzi do obniżek, ale na pewno ograniczy je wzrosty. Będzie to także znaczące dla inflacji, która powinna zostać wyhamowana.

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Cena niższa o złotówkę

W porównaniu z tym co płaciliśmy w najbardziej kryzysowym momencie, obecnie cena za diesel jest niższa o ponad złotówkę. Można zatem stwierdzić, że pełny bak to oszczędność około 50 złotych. Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że cena wciąż jest stosunkowo wysoka i… o blisko złotówkę wyższa niż powinna być.

Bo przecież cena ropy czy dolara jest już niemal identyczna z tym, co było przed 24 lutego. A więc w okresie gdy za diesel czy benzynę płaciliśmy około 5,50 zł/l. To był moment w którym od niedawna obowiązywał niższy VAT, a którym jak wiemy nie nacieszyliśmy się zbyt długo. Gdyby nie VAT 8 procent, a 23 procent, wówczas mówilibyśmy dziś o cenie poniżej… 8 złotych. A przecież ten VAT prędzej czy później wróci.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News